Vă invităm să redirecționați către Epoch Times România cei 3,5% din impozitul pe venit (care altfel se duc la stat), online, fără drumuri la ANAF - apăsând butonul de mai jos.

Ciucu le cere bucureştenilor să rămână în case

Ciprian Ciucu (Foto Facebook Ciprian Ciucu)
Ana Ion
18.02.2026
Ciprian Ciucu (Foto Facebook Ciprian Ciucu)
Ana Ion
18.02.2026

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, le-a cerut bucureştenilor, miercuri, să nu iasă din case şi să nu folosească maşinile, pentru a ajuta utilajele să intervină mai uşor şi să cureţe zăpada depusă pe străzi.

„Fac un apel către populaţie, să nu iasă din casă dacă nu e nevoie şi să nu folosească maşina pentru ca accesul (utilajelor de deszăpezire) să fie cât mai facil”, a transmis primarul Capitalei, citat de Adevărul, într-o conferinţă făcută împreună cu şeful ISU Bucureşti-Ilfov, Irinel Precup.

Edilul a mai precizat că sunt probleme cu circulaţia troleibuzelor şi tramvaielor: „În acest moment se intervine, STB este prezent cu echipamente care eliberează troleibuzele în special, le tractează şi punctual fiecare operator de salubrizare intervine până se va elibera prima bandă”.

Ciucu a mai ţinut însă să transmită că nu există artere principale blocate, iar Capitala nu este paralizată. El a avertizat că nu toate problemele pot fi rezolvate în acelaşi timp şi că se intervine dificil.

„La noi există aşteptarea ca imediat totul să fie 'la negru'. Când ninge foarte mult, aşa cum a fost azi-noapte, nu există capacităţi să se rezolve totul instant şi trebuie stabilite priorităţi.

(...) Avem şi o mare problemă, se intervine dificil, pentru că sunt maşini peste tot. E foarte greu să intervii chiar şi cu utilaje de mici dimensiuni, e o problemă structurală a oraşului. E nevoie de mai multă coordonare şi coerenţă”, a adăugat Ciprian Ciucu.

Vă invităm să redirecționați către Epoch Times România cei 3,5% din impozitul pe venit (care altfel se duc la stat), online, fără drumuri la ANAF - apăsând butonul de mai jos.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor