Ciolacu: În acest moment, candidatul la Capitală e Cîrstoiu. Dar luni vom avea o şedinţă de coaliţie
![](https://image.epochtimes-romania.com/2022/11/159064_top.jpg)
Şeful PSD Marcel Ciolacu a explicat, într-o conferinţă, că, în acest moment, candidatul coaliţiei la Primăria Capitalei este medicul Cătălin Cîrstoiu, însă luni va urma o şedinţă pe această temă.
"Candidatul, în acest moment, este Cătălin Cristoiu. Am spus foarte clar că, luni, vom face o coaliţie. Am vorbit, cum se foloseşte acum, pe WhatsApp cu domnul Cristoiu, o să vorbesc telefonic şi mai târziu. Este normal să ţinem o legătură între noi. Nu am apucat să mă uit în detaliu la conferinţa de presă de ieri (...) Sunt ferm convins că bucureştenii vor alege varianta cea mai bună", a afirmat Marcel Ciolacu, potrivit Agerpres.
Întrebat dacă ar fi de acord ca alianţa PSD-PNL să nu mai propună niciun candidat la Primăria Capitalei, liderul PSD a răspuns apăsat: "Este exclus acest lucru. Ce vă pot spune cu certitudine? Alianţa PSD şi PNL la Primăria Generală a Capitalei va avea un candidat unic (...) În acest moment, avem un candidat unic".
Cât despre declaraţia preşedintelui PNL Nicolae Ciucă despre existenţa unui "Plan B", Ciolacu a răspuns ironic că şi el are un "Plan D". "Haideţi să avem coaliţia de luni", a adăugat premierul.
"Vorbim, comunicăm (cu Cătălin Cîrstoiu - n.r.). (...) Domnul Cîrstoiu nu este un criminal, iertaţi-mă! (...) Este un medic de excepţie, e un decan la UMF, un om care şi-a construit şi clădit profesional tot ce se poate, este solicitat şi în România şi în străinătate pentru operaţii şi nu face operaţii simple. Haideţi să fim corecţi! Am înţeles, a fost la o clinică (...), dar lucrurile acestea o să le lămurim în cadrul coaliţiei", a declarat Marcel Ciolacu.
"Ştiu o persoană care este incompatibilă - Clotilde Armand. Eu nu am văzut ceva, o decizie (a Agenţiei Naţionale de Integritate privind incompatibilitatea - n.r.) la domnul Cîrstoiu, nu am văzut-o! Dacă ANI are document, să o rezolve! Să închidă cercetările (...) O să vorbim luni, atât de simplu, e corect, nu îmi cereţi mie să iau decizii", a adăugat liderul social-democrat.