China ar fi cerut SUA să închidă ochii în chestiunea Taiwan, la schimb cu tăierea ajutorului pentru Putin
alte articole

"Trădare! dar s-o ştim şi noi"
Presa de stat din China semnalează că Beijingul va continua să sprijine Rusia în războiul din Ucraina, după şapte ore de discuţii „intense” între consilierul american pentru securitate naţională Jake Sullivan şi diplomatul chinez Yang Jiechi, care au avut loc la Roma, pe 14 martie.
Cele două părţi au discutat o serie de probleme, inclusiv Taiwan şi Coreea de Nord, precum şi o „discuţie substanţială” despre invadarea Ucrainei de către Rusia. Un înalt oficial al administraţiei a declarat reporterilor după întâlnire că discuţiile au fost intense din cauza „gravităţii momentului”, pe fondul eforturilor de a pune capăt luptelor din Ucraina.
El a menţionat, de asemenea, că Sullivan şi-a exprimat îngrijorarea omologului său chinez cu privire la noua alianţă chino-rusă.
„Avem îngrijorări profunde cu privire la alinierea Chinei cu Rusia în acest moment, iar consilierul pentru securitate naţională a fost direct cu privire la aceste preocupări şi potenţialele implicaţii şi consecinţe ale anumitor acţiuni”, a afirmat oficialul superior al administraţiei.
Cu puţin timp înainte de întâlnire, Reuters şi Financial Times au raportat, citând oficiali americani anonimi, că Rusia a cerut asistenţă militară şi ajutor financiar pentru războiul său de la regimul comunist chinez, iar Beijingul şi-ar fi exprimat dorinţa de a se conforma cererii.
Întrebat în legătură cu rapoartele, un înalt oficial al administraţiei a refuzat să comenteze. Atât China, cât şi Rusia au negat acuzaţiile.
În cadrul unei conferinţe separate de luni, secretarul de presă al Casei Albe Jen Psaki a avertizat că Beijingul se va confrunta cu „consecinţe semnificative” dacă va ajuta Rusia în războiul său împotriva Ucrainei.
„Nu voi intra în lucruri specifice”, a spus Psaki. „Cred că ceea ce am transmis şi ceea ce a transmis consilierul nostru pentru securitate naţională în această întâlnire este că, în cazul în care oferă asistenţă militară sau de altă natură care, desigur, încalcă sancţiunile sau sprijină efortul de război, vor exista consecinţe semnificative”.
Naraţiunea Partidului Comunist Chinez despre întâlnirea de la Roma nu a menţionat preocupările SUA cu privire la acordarea de ajutor Kremlinului. Cu toate acestea, a spus că Yang a avertizat Statele Unite să nu „denaturaze şi să discrediteze poziţia Chinei” cu privire la Ucraina prin „informaţii false”.
Avertismentul lui Yang a devenit parte a unui editorial publicat de Global Times, portavocea Partidului, pe 15 martie, semnalând reticenţa Chinei de a colabora cu SUA în privinţa crizei din Ucraina.
Articolul intitulat „S.U.A. nu se poate aştepta ca Beijingul să coopereze în timpul suprimării sale”, a spus că rapoartele privind posibilul ajutor chinezesc către Rusia sunt o „veche tactică diplomatică a SUA” pentru a „ameninţa Beijingul”.
„SUA sunt instigatorii crizei din Ucraina”, se spune în articol. „Vor ca ţara noastră să danseze pe muzica lor”.
„Aşteptăm cu nerăbdare să vedem implementarea reală, de către SUA, a angajamentelor sale faţă de China şi ca cele două ţări să se întâlnească la jumătatea drumului”, se încheie articolul.
Versiunea chineză a întâlnirii a afirmat clar ce vrea regimul chinez de la administraţia americană – sprijin pentru revendicarea sa teritorială asupra Taiwanului.
Şeful diplomaţiei chineze i-ar fi spus lui Sullivan că Beijingul este supărat de „cuvintele şi faptele recente, greşite, ale părţii americane cu privire la problemele legate de Taiwan”.
„China îndeamnă partea americană să recunoască sensibilitatea ridicată a chestiunii Taiwanului şi să respecte „principiul unei singure Chine”, potrivit naraţiunii vehiculate de regimul comunist chinez.
Sullivan nu a ascultat cererea Chinei în timpul întâlnirii.
„Consilierul pentru Securitate Naţională a reiterat, de asemenea, „politica unei singure Chine”, bazată pe Legea relaţiilor cu Taiwan, trei comunicate şi şase asigurări. Şi a subliniat îngrijorările legate de iniţiativele Beijingului şi acţiunile provocatoare din strâmtoarea Taiwan”, a afirmat oficialul american.
Statele Unite au adoptat cu zeci de ani în urmă „politica unei singure Chine”, care afirma că există un singur stat suveran cu numele „China”, dar este diferit de „principiul unei singure Chine”, în temeiul căruia regimul chinez, care controlează China continentală după războiul civil, îşi afirmă suveranitatea şi asupra Taiwanului autoguvernat.
Partidul Comunist Chinez consideră Taiwanul ca parte a teritoriului său, chiar dacă insula este o entitate independentă de facto, cu propriul guvern liberal-democrat, constituţie, politică externă şi monedă proprii.
Invazia Ucrainei de către Rusia a alimentat speculaţii conform cărora liderul chinez Xi Jinping ar putea să urmeze modul de operare al omologului său rus Vladimir Putin şi să invadeze Taiwanul. Cei doi lideri şi-au declarat parteneriatul „fără limite” pe 4 februarie, Putin susţinând revendicarea Chinei asupra Taiwanului, iar Xi Jinping preluând opoziţia Moscovei faţă de extinderea NATO.
Senatorul Lindsey Graham (R-S.C.), într-un interviu pentru Fox News, luni seară, i-a cerut preşedintelui american Joe Biden să impună sancţiuni împotriva Chinei dacă regimul comunist alege să ajute Moscova în războiul său.
„China încearcă să-l salveze pe Putin. Dacă Putin pierde, China pierde”, a spus Graham.
El a adăugat: „Dacă credeţi că chinezii îl vor ajuta pe Putin să supravieţuiască prin furnizarea de echipamente militare şi asistenţă economică... puneţi pe masă sancţiunile care vor fi impuse dacă [ei] îl ajută pe Putin - ca să poată lua la cunoştinţă”.