CEV Cup. Arcada Galaţi, sfertfinalistă după victoria în faţa formaţiei United Volleys Frankfurt

Campioana României s-a calificat in extremis în sferturile de finală ale competiţiei la volei masculin în dauna echipei din Germania, joi seara, pe teren propriu, scor final 3-2 (25-20, 27-29, 25-27, 27-25, 15-11).
CSM Arcada Galaţi - United  Volleys Frankfurt 3-2 (25-20, 27-29, 25-27, 27-25, 15-11), în returul optimilor de finală ale Cupei CEV.
CSM Arcada Galaţi - United Volleys Frankfurt 3-2 (25-20, 27-29, 25-27, 27-25, 15-11), în returul optimilor de finală ale Cupei CEV. (C.S. Arcada Galati/facebook)

CSM Arcada Galaţi s-a impus în returul optimilor de finală ale Cupei CEV la volei masculin, disputat, joi seara, pe teren propriu, în compania echipei germane United Volleys Frankfurt, succes ce la asigură prezenţa în faza superioară a competiţiei.

Gruparea antrenată de Sergiu Stancu, care marţi se impusese cu 3-0, tot la Galaţi, nu a mai avut o misiune la fel de uşoară, oponenţii reuşind de această dată să ridice probleme mari, fiind chiar la un pas de a trimite meciul în ''setul de aur''.

Scorul final a fost de 3-2 (25-20, 27-29, 25-27, 27-25, 15-11), după două ore şi 16 minute de joc efectiv.

Cel mai în formă jucător a grupării gălăţene a fost Filip Sestan, cu 20 de puncte, urmat de Ivan Raic cu 16 puncte, Ahrorjon Sobirov cu 15, iar Marian Bala cu 10.

Jochen Schoeps a reuşit 21 de puncte pentru oaspeţi, Viktor Lindberg 17, Max Staples 11, iar James Weir 10.

Au arbitrat poloneza Katarzyna Sokol şi grecul Alexandros Avramidis.

În continuare Arcada o va înfrunta în sferturi pe echipa poloneză PGE Skra Belchatow, primul meci fiind programat în deplasare.