Vă invităm să redirecționați către Epoch Times România cei 3,5% din impozitul pe venit (care altfel se duc la stat), online, fără drumuri la ANAF - apăsând butonul de mai jos.

Ce spune Nicuşor Dan despre organizarea unui referendum pentru Unirea cu Republica Moldova

Nicuşor Dan
Andrei Pricopie
25.01.2026
Nicuşor Dan
Andrei Pricopie
25.01.2026

Preşedintele Nicuşor Dan a reiterat, într-o conferinţă de presă la Focşani, că doar în momentul în care majoritatea cetăţenilor Republicii Moldova vor dori unirea, România va acţiona în consecinţă. În acest moment, obiectivele sunt altele.

Jurnalist: Domnule Preşedinte, Maia Sandu a vorbit despre posibila unire a Republicii Moldova cu România. Cum priviţi această idee? O vedeţi fezabilă în perioada următoare?

Nicuşor Dan: Este o chestiune care ţine strict, strict de cetăţenii Republicii Moldova. România - pentru că reprezint România - România are un angajament faţă de Republica Moldova de a o susţine în parcursul său european. Ăsta este obiectivul pe care cetăţenii Republicii Moldova, prin autorităţile pe care le-au mandatat, îl au, plus alte chestiuni conexe, cum ar fi energia, conectarea economică şi toate celelalte, şi România sprijină Moldova în acest context. Deci respectăm voinţa cetăţenilor Republicii Moldova în obiectivele pe care şi le-au ales. Dacă la un moment dat opinia va fi alta, vom acţiona în consecinţă.

Jurnalist: În România s-ar putea organiza în perioada următoare un referendum în acest sens?

Nicuşor Dan: Nu este cazul atât timp cât nu există o voinţă a Republicii Moldova.

Vă invităm să redirecționați către Epoch Times România cei 3,5% din impozitul pe venit (care altfel se duc la stat), online, fără drumuri la ANAF - apăsând butonul de mai jos.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor