Atletism: Sâmbătă a avut loc prima ediţie a Braşov Marathon

(photos.com)
21.05.2012

Sâmbătă 19 mai a avut loc prima ediţie a Braşov Marathon, competiţie outdoor cu caracter montan, desfăşurată pe poteci marcate în Braşov şi pe Masivul Postăvarul, informează un comunicat.

Competiţia a inclus un semimaraton (alergare pe distanţa de 21 de km), un cros de 7 km şi o cursă a copiilor pe distanţa de 1,3 km.

Vârsta minimă pentru înscrierea în cursa de 21 km a fost de 18 ani. Excepţie au făcut tinerii de 17 ani, pentru care a fost necesar acordul părinţilor.

Semimaratonul masculin, la categoria de vârstă 18-29 ani, s-a încheiat cu victoria lui Viorel Andrei Palici, cu timpul de 1: 49: 12. Palici a fost învingător şi la categoria Open. La categoria de vârstă 30-39 ani, învingător a fost Ioan Bebeşelea (2: 01: 48), la categoria 40-49 de ani, Ion Nuşu Neagoe (1: 52: 18), iar la categoria de varstă 50 +, Gheorghe Ioniţă (2: 25: 52).

Semimaratonul feminin, la categoria de vârstă 18-29 ani, s-a încheiat cu victoria Oanei-Alina Luchian (2: 13: 18), învingătoare şi la categoria Open. La categoria de vârstă 30-39 ani, învingătoare a fost Cindy Callewaert (2: 17: 27), iar la categoria de vârstă 40+, Ioana Ciulei Ioana (2: 27: 41).

Crosul feminin a fost câştigat de Alexandra Dobre (0: 43: 51), iar cel masculin, de Nicu Coman (0: 37: 15).

Crosul Copiilor a fost câştigat la categoria 6-8 ani de Teodor Coman, la categoria 9-11 ani, de Andrei Chiriş, la categoria 12-14 ani, de Olimpiu Daniel Pascariu, iar la categoria 15-17 ani, de Daniel Giurgi-Stefes.