Atletism: Etiopianul Erkolo Ashenafi a câştigat maratonul internaţional al Clujului

(photos.com)
23.04.2012

Atletul etiopian Erkolo Ashenafi a câştigat pentru al doilea an consecutiv maratonul internaţional al Clujului, alergând distanţa clasică de 42,195 km cu timpul de 2h26min08sec, victorie care i-a adus un premiu de 3.000 lei.

Ashenafi a fost urmat în clasament de ungurul Tamas Olah (2h34min09sec) şi de românul Artur Miklos (2h39min28sec). Locurile 4-5 au fost ocupate de alţi doi români, Claudiu Gorgan (2h47min36sec) şi Gabriel Solomon (2h56min42sec).

Startul competiţiei a avut loc de pe Arena Cluj şi a fost dat de campioana olimpică de judo Alina Dumitru.

În cursa feminină s-a impus unguroaica Agnes Kiss, cu timpul de 2h54min25sec, urmată în clasament de conaţionala ei Eva Varga (3h12min54sec) şi de Fern Greenwell, din Republica Moldova - 3h46min29sec. În Top 5 au intrat şi două românce, Bettina Binder (3h53min01sec) şi Adriana Neagu (3h54min30sec).

Proba de semimaraton, pe distanţa de 21,0975 km, a fost câştigată de kenyanul Kiprotich Sawe cu timpul de 1h05min48sec, urmat de moldoveanul Vitalie Gheorghiţă (1h06min11sec) şi de românul Nicolae Soare (1h06min43sec). Un alt român, Constantin Ifrim, s-a clasat pe locul 5 cu 1h07min49sec.

Cursa feminină de semimaraton a fost câştigată de românca Daniela Cîrlan cu timpul de 1h15min59sec, urmată de Loredana Ologu (1h19min16sec) şi de Simona Maxim (1h19min58sec).

Proba masculină de maraton ştafetă, disputată pe distanţa de 4x10,55 km, a fost câştigată de echipa Fast&furios cu 2h23min21sec, în timp ce la feminin s-a impus echipa Amway cu 2h52min28sec.

La maraton, premiile au fost de 3.000 lei (locul I); 2.500 lei - locul II; 2.000 lei - locul III; 1.000 lei - locul IV; 500 lei - locul V. La semimaraton, locul I a fost răsplătit cu 2.000 lei; locul II - 1.500 lei locul III - 1.000 lei; locul IV - 500 lei; locul V - 250 lei;