Zelenski a anunţat că a avut o lungă discuţie cu Trump "despre posibilităţile de a obţine pacea" cu Rusia
![](https://image.epochtimes-romania.com/2024/09/2024_09_28_669_1727506127_rsz_crp_top.jpg)
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunţat miercuri că a purtat o lungă discuţie la telefon cu omologul său american Donald Trump.
„Tocmai am vorbit cu Donald Trump. O conversaţie lungă. Despre posibilităţile de a obţine pacea. Despre dorinţa noastră de a lucra împreună. Despre capacităţile noastre tehnologice, inclusiv dronele şi alte tehnologii moderne”, a declarat Zelenski în urma convorbirii, potrivit The Kyiv Independent.
„Ucraina doreşte pacea mai mult decât oricine altcineva. Ne definim măsurile comune cu America pentru a opri agresiunea rusă şi a garanta o pace fiabilă şi durabilă”, a adăugat el.
Anterior, Trump a avut o convorbire cu preşedintele rus Vladimir Putin şi a convenit că negocierile pentru a pune capăt războiului din Ucraina vor începe „imediat”.
Într-o postare pe platforma sa Truth Social, Trump a declarat că ambii au fost de acord că „vrem să oprim milioanele de victime care au loc în războiul dintre Rusia şi Ucraina”.
Trump a adăugat că a însărcinat o echipă formată din secretarul de stat Marco Rubio, directorul CIA John Ratcliffe şi consilierul pentru securitate naţională Michael Waltsz să conducă negocierile.
El nu l-a menţionat pe Keith Kellogg, trimisul său special pentru Ucraina şi Rusia.