UEFA Champions League. Dinamo Kiev, victorie uriaşă pe terenul formaţiei belgiene KAA Genk

"Aşa cum am spus înainte de meci, cel mai important lucru în acest joc este rezultatul, şi sunt foarte mulţumit de el.." - Mircea Lucescu, antrenorul formaţiei din capitala Ucrainei.
KAA Gent - Dinamo Kiev 1-2, în  prima manşă a play-off-ului UCL.
KAA Gent - Dinamo Kiev 1-2, în prima manşă a play-off-ului UCL. (FC Dynamo Kyiv/facebook)
Marius Drăgoi
24.09.2020

Formaţia antrenată de Mircea Lucescu, Dinamo Kiev a obţinut o victorie foarte importantă, miercuri seara, în prima manşă a play-off-ului celei mai îndrăgite competiţii fotbalistice inter-cluburi din Europa - UEFA Champions League, disputată pe 'Ghelamco Arena' din Gent, în faţa echipei gazdă KAA.

Vicecampioana Ucrainei s-a impus cu scorul de 2-1, prin reuşitele lui Vladislav Supriaga (9) şi Carlos De Pena (79), în timp ce pentru gazde a punctat Tim Kleindienst (41).

"Aşa cum am spus înainte de meci, cel mai important lucru în acest joc este rezultatul, şi sunt foarte mulţumit de el. A doua repriză a fost mai bună pentru noi. Am început foarte bine, am marcat după o fază rapidă şi speram să putem înscrie atât al doilea cât şi al treilea gol. Dar, din păcate am pierdut frâiele jocului şi rivalii au prins curaj.

Au prins curaj şi au terminat repriza foarte bine, din cauza spaţiilor noastre de la mijlocul terenului. Au creat presiune asupra apărătorilor nştri, de unde au ieşit cornere, acolo unde ei sunt foarte puternici. Am terminat 1-1 prima repriză, pentru că nici nu am schimbat imediat. Terenul şi condiţiile de azi necesitau multă atenţie, terenul era foarte rapid şi puteau ieşi accidentări. Am fost atenţi, în partea a doua şi am reuşit să marcăm şi golul al doilea. Dar, e bine că s-a terminat cu bine." a declarat Lucescu la finalul partidei.

De menţionat că dinamoviştii au evoluat cu un om în plus din minutul 53, după ce atacantul ucrainean Roman Bezus (Gent) a fost eliminat pentru al doilea cartonaş galben de centralul român Ovidiu Haţegan.

Rezultate înregistrate:
Marţi

FC Krasnodar - PAOK Salonic 2-1
Au marcat: Viktor Claesson 39 - penalty, Remy Cabella 70, respectiv Dimitrios Pelkas 33.
Dimitrios Pelkas a ratat un penalty în min. 7.

Maccabi Tel Aviv - RB Salzburg 1-2
Au marcat: Dan Biton 9, respectiv Dominik Szoboszlai 49 - penalty, Masaya Okugawa 57.

Slavia Praga - FC Midtjylland 0-0

Miercuri
KAA Gent - Dinamo Kiev 1-2
Au marcat: Tim Kleindienst 41, respectiv Vladislav Supriaga 9, Carlos De Pena 79.
Cartonaş roşu: Roman Bezus (Gent, 53).

Molde FK - Ferencvaros Budapesta 3-3
Au marcat: Leke James 55, Magnus Wolff Eikrem 65, Martin Ellingsen 83, respectiv Franck Boli 7, Myrto Uzuni 53,