Tudose: Noi am mai ieşit pe primul loc la alegeri şi stăteam în gară şi ne-am uitat cum a trecut trenul
![](https://image.epochtimes-romania.com/2019/02/131886_mtop.jpg)
Europarlamentarul Mihai Tudose s-a plâns că social-democraţii au câştigat în trecut alegerile, dar Guvernul a ajuns să fie condus de partidele de pe locul "doi, trei şi un pic din cinci".
Mihai Tudose spune că există o soluţie pentru un astfel de scenariu să nu se mai întâmple: Partidul să dea viitorul preşedinte al României.
"Şi nouă ne-a trecut glonţul pe la ureche de câteva ori în trecut.
Asta înseamnă să trebuiască să avem un prim pas hotărât în direcţia cea bună, să avem prim-ministru, să avem preşedinte, să avem Guvern, că noi am mai ieşit pe primul loc şi ştiţi că s-a făcut Guvern din locul doi, trei şi un pic din cinci, şi stăteam în gară şi ne-am uitat cum a trecut trenul.
Că a fost o nedreptate: da, că a suferit şi ţara: da. Care este mijlocul să nu se mai întâmple? Să avem un preşedinte social-democrat, corect, cinstit, care să asigure echilibrul pe care îl merită această ţară", a declarat Mihai Tudose, potrivit Agerpres.