Gaze lacrimogene şi îmbrânceli la protestul minerilor. La protest au venit şi simpatizanţii lui Călin Georgescu

Simpatizantii lui Calin Georgescu la protestul minerilor
Loredana Diacu
24.03.2026
Simpatizantii lui Calin Georgescu la protestul minerilor
Loredana Diacu
24.03.2026

Jandarmeria Capitalei a folosit gaze lacrimogene în Piaţa Victoriei, după ce mai multe persoane care protestează, marţi, în faţa Guvernului, au aruncat cu obiecte asupra jandarmilor şi au forţat gardurile care împrejmuiau zona adunării publice. O persoană a avut nevoie de îngrijiri medicale, fiind preluată de o ambulanţa.

Jandarmeria precizează că, în cadrul adunării publice "au apărut instigări la violenţă din partea unui grup de persoane care, iniţial, nu a fost acceptat de organizatorul manifestaţiei. Ulterior, organizatorul şi-a schimbat decizia şi a acceptat participarea grupului în cauză, iar în ultimele momente au apărut disensiuni care s-au extins către forţele de ordine".

"În cadrul adunării publice, mai multe persoane au devenit recalcitrante, au aruncat cu obiecte asupra forţelor de ordine şi au forţat dispozitivul de panouri metalice. În acest context, două persoane au fost extrase şi conduse la autospecială, pentru stabilirea identităţii şi aplicarea măsurilor legale în consecinţă", a informat Jandarmeria Capitalei, citată de Agerpres.

Reamintim că în Piaţa Victoriei, la protestul minerilor faţă de măsurile anunţate de la 1 aprilie, potrivit cărora aproximativ 1.500 de angajaţi de la Complexul Energetic Oltenia vor rămâne fără locuri de muncă, şi-a făcut apariţia şi un grup de susţinători ai lui Călin Georgescu.

Jandarmeria precizează că mai multe persoane participante la protest au aruncat cu obiecte asupra forţelor de ordine şi au forţat dispozitivul de panouri metalice. Două persoane au fost extrase şi conduse la autospecială, pentru stabilirea identităţii şi aplicarea măsurilor legale în consecinţă.

Protestul a fost autorizat până la ora 17:00, însă foarte multe persoane au rămas în faţa Guvernului şi refuză să părăsească zona.

Vă invităm să urmăriţi şi un material video filmat la protest înainte de izbucnirea violenţelor, aici.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii:
prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
folosind Paypal, apăsând butonul de mai jos