Trump afirmă că are "discuţii constructive" cu Putin şi Zelenski

Preşedintele SUA, Donald Trump, a declarat duminică, 26 aprilie, că are „discuţii constructive” cu preşedintele rus Vladimir Putin şi cu preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, în efortul său de a găsi o soluţie la conflictul din Ucraina.
„Lucrăm la situaţia din Rusia, la relaţiile dintre Rusia şi Ucraina, şi sperăm să reuşim”, a spus Trump într-un interviu acordat Fox News.
Trump a spus că nu doreşte să dezvăluie când a vorbit ultima dată cu Putin.
„Am discuţii cu el şi am discuţii cu preşedintele Zelenski, şi sunt discuţii constructive”, a spus el, potrivit TVP World, fără a preciza când au avut loc convorbirile cu fiecare dintre lideri.
„Ura dintre preşedintele Putin şi preşedintele Zelenski este ridicolă. Este o nebunie. Iar ura este un lucru rău. Ura este un lucru rău atunci când încerci să rezolvi ceva, dar se va întâmpla”, a spus el.
Trump promisese să pună capăt războiului care a început cu invazia rusă pe scară largă împotriva Ucrainei în februarie 2022, dar, la mai bine de un an de la începutul celui de-al doilea mandat al său, conflictul continuă.