Trei firme din România au angajat lobbyişti din SUA pentru a promova realizarea Coridorului Vertical. Această rută este o alternativă la gazul rusesc

Trei firme din România au semnat la finalul anului trecut contracte cu o casă de avocatură, o firmă de lobby şi un consultant din aceeaşi societate de lobby, toţi din SUA, pentru a obţine sprijinul factorilor decidenţi americani pe tema Coridorului Vertical – un proiect prin care mai multe ţări din Centrul şi Estul Europei doresc să scape de dependenţa de gazul provenit din Rusia, după cum rezultă din contractele consultate de G4Media.ro.
Conform contractelor publicate pe o platformă a Departamentului de Stat al SUA, valoarea totală a acestora depăşeşte 1 milion de euro. Unul dintre cei angajaţi este Matt Schlapp, un influent lobbyist american, apropiat de cercurile conservatoare şi de preşedintele Donald Trump.
Articolul integral poate fi citit aici.