Tenis: Alexandra Dulgheru a revenit cu o victorie, după 8 luni de pauză

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru. (Mark Kolbe/Getty Images)
07.11.2012

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru (23 ani) a revenit cu o victorie, după o pauză de 8 luni, cauzată de operaţia la genunchi, şi s-a calificat în optimile de finală ale turneului ITF de la Benicarlo (Spania), graţie unui sec 6-0, 6-0 cu chinezoaica Wang Xi-Yao.

Dulgheru, fost număr 26 mondial, dar acum aflată pe 239 în clasamentul WTA, jucase ultima partidă în martie, la Indian Wells, când a abandonat în setul doi al meciului cu americanca Irina Falconi, la scorul de 6-4, 2-5.

Alexandra va juca în optimi cu învingătoarea din meciul Sara Sorribes Tormo (Spania) - Richel Hogenkamp (Olanda/N. 6).

Pe tabloul de simplu se mai află o româncă, Diana Ştomlega, care o va întâlni în primul tur pe Andrea Lazaro Garcia. La dublu, Diana face pereche cu Paula Mocete-Talamantes (Soania).