Social-democraţii se ceartă pe banii de la europarlamentare, după mutarea AEP. Plângere penală la orizont
alte articole

Liderii PSD s-au certat în timpul Comitelui Executiv al PSD din cauza banilor care nu vor mai fi rambursaţi de AEP după campania de la europarlamentare, informează Europa Liberă. Potrivit sursei citate, PSD nu va primi nici un ban din cauza faptului că pe documente apare semnătura fostului trezorier Mircea Drăghici.
Cel mai revoltat a fost Claudiu Manda, preşedintele PSD Dolj, care a prins un fotoliu de europarlamentar. Potrivit datelor de la AEP, el a avut o finanţare privată în campanie de peste 436.000 de lei.
„Manda a fost cel mai vocal pe acest subiect şi a cerut să fie depusă o plângere penală împotriva celor de la AEP. L-a întrebat pe Fifor dacă partidul a greşit cu ceva şi acesta i-a răspuns că nu au fost probleme din cauza partidului. Manda i-a cerut atunci să dea în judecată AEP şi să nu se mulţumească doar cu contestaţia depusă în instanţă”, au declarat surse din CEX.
Spiritele s-au încins şi mai mult după ce Marian Oprişan le-a reproşat celor păgubiţi că discută prea mult acest subiect: „Puteţi vorbi asta între voi, nu interesează tot Comitetul Executiv această discuţie despre banii voştri”.
Articolul integral aici.
Reamintim că în data de 2 aprilie, trezorierul PSD Mircea Drăghici, şef al campaniei social-democraţilor, a fost pus sub urmărire penală de procurorii DNA, pentru delapidare şi utilizarea subvenţiilor primite de PSD de la stat în alte scopuri decât cele pentru care au fost acordate.