Serena Williams, desemnată 'Athlete of the decade' în ancheta Sky Sports

Fosta lideră WTA a fost aleasă sportiva deceniului într-o anchetă online a Sky Sports. Americanca de 38 de ani are la activ 23 de Grand Şlam-uri câştigate, dintre care 12 în ultimii zece ani.
Jucătoarea americană de tenis Serena Williams.
Jucătoarea americană de tenis Serena Williams. (AusOpen/twitter)

Jucătoarea americană Serena Williams a fost preferata internauţilor într-o anchetă a trust-ului de televiziune Sky Sports, în urma căreia fosta regină a tenisului mondial feminin a primit titlul de 'Athlete of the decade'.

Serena a câştigat de-a lungul carierei sale 72 de titluri WTA: 49 la simplu, dintre care 23 titluri de Grand Slam, 21 la dublu feminin, şi două la dublu mixt. A câştigat şi patru medalii olimpice: trei la dublu feminin şi una la simplu feminin. Williams a câştigat totodată mai mulţi bani din premii decât orice altă sportivă.

Sora mai mică a jucătoarei de tenis Venus Williams a terminat pe locul 1 WTA în şase din cei ultimii zece ani.

Podiumul acestui clasament prestigios a fost completat de pilotul britanic de formula 1 Lewis Hamilton, care şi-a adjudecat recent al şaselea titlu mondial, şi de portughezul Cristiano Ronaldo (Juventus), de cinci ori câştigător al Balonului de Aur.

Iată cum se prezintă top 20 al celor mai valoroşi sportivi ai deceniului potrivit Sky Sports: