Scene şocante: Doi preoţi s-au luat la bătaie în timpul slujbei. Enoriaşii au chemat poliţia

În timpul unei slujbe la o biserică „privată” din Târgu Jiu, doi preoţi s-ar fi luat la bătaie în faţa enoriaşilor care au solicitat ajutorul Poliţiei imediat ce situaţia a degenerat.
Poliţiştii din Târgu Jiu au intervenit în cursul dimineţii de duminică, 26 aprilie, pentru a calma conflictul, după ce mai multe persoane aflate la slujbă au sunat la numărul de urgenţă 112, scrie gorjonline.ro.
Potrivit sursei citate, între cei doi aşa-zişi preoţi a izbucnit un conflict chiar în timpul slujbei pe fondul unor neînţelegeri mai vechi legate de organizarea activităţilor religioase şi de modul de funcţionare al bisericii private în care îşi desfăşurau activitatea.
Cei doi sunt cunoscuţi în zonă ca figuri destul de controversate: Ionuţ Cosmin Barză, care îşi spune „arhimandritul Ioanichie”, şi Gabriel Vlad, cunoscut şi ca „Teodosie”.
Ionuţ Cosmin Barză a intrat în atenţia publică după ce, în urmă cu câţiva ani, a fost implicat într-un conflict cu reprezentanţii Mitropoliei Olteniei. El a fost demis din slujire şi i s-a interzis să mai oficieze servicii religioase în Biserica „Sfânta Varvara” din Târgu Jiu, decizie care a fost făcută publică la momentul respectiv de către autorităţile bisericeşti. Cu toate acestea, Ionuţ Cosmin Barză a continuat să ţină slujbe mai întâi curtea casei sale, iar apoi într-o biserică „privată”, aspect care a generat controverse în comunitate.
În ceea ce îl priveşte pe Gabriel Vlad, cunoscut sub numele de „Teodosie”, acesta a fost încă de la început un susţinător al aşa-zisului „arhimandrit Ioanichie”, iar numele său a apărut anterior în presa locală în legătură cu furtul unor produse dintr-un magazin din Craiova.