Sancţionat pentru autoplagiat, un preot-decan de la o facultate de teologie a fost avansat prorector: "Am dat dovadă de smerenie şi am corectat"
![](https://image.epochtimes-romania.com/2012/07/56880_mtop.jpg)
Marian Vîlciu, preot-profesor universitar-conducător de doctorat-decan timp de 11 ani la Facultatea de Teologie a Universităţii Valahia din Târgovişte, sancţionat, anul trecut, de Consiliul Naţional de Etică, pentru autoplagiat, a fost numit, patru luni mai târziu, prorector al instituţiei de învăţământ superior la care predă, relatează G4Media.
“Chestiunea autoplagiatului este discutabilă. Am dat dovadă de smerenie şi am corectat”, a declarat preotul-profesor pentru G4Media.ro. ”Au fost nişte discuţii la un moment dat despre acest subiect, dar nu am ştiut că există o decizie a Consiliului Naţional de Etică”, a spus rectorul universităţii, conferenţiar universitar Ioan Corneliu Sălişteanu, cel care l-a numit prorector pe Vîlciu.
Pe data de 23 noiembrie 2023, plenul Consiliului Naţional de Etică a Cercetării Ştiinţifice, Dezvoltării Tehnologice şi Inovării (CNECSDTI) a decis, cu 20 de voturi ”pentru”, sancţionarea profesorului universitar Marian Vîlciu cu ”avertisment scris”. Cadru didactic la Facultatea de Teologie şi Ştiinţele Educaţiei a Universităţii Valahia din Târgovişte, al cărui decan era din 2012, Vîlciu a mai fost obligat să corecteze, prin inserarea unor erate, două lucrări publicate ”cu încălcarea normelor de bună conduită academică”.
Cazul lui Vîlciu a fost soluţionat, iniţial, de către Comisia de Etică din instituţia de învăţământ superior în care acesta activează din anul 2000, numele persoanei care a făcut sesizarea, în 2021, fiind anonimizat în documentele făcute publice de către CNECSDT.
Articolul integral poate fi citit aici.