Reacţia Dianei Buzoianu după ce sindicaliştii de la Silva au cerut în instanţă suspendarea reorganizării Romsilva

Diana Buzoianu (Diana Buzoianu / Facebook)
Liliana Alexe
03.04.2026
Diana Buzoianu (Diana Buzoianu / Facebook)
Liliana Alexe
03.04.2026

Ministra USR a Mediului, Diana Buzoianu, a declarat vineri, pe Facebook, că „vom merge în instanţă” şi „vom argumenta decenţa şi legalitatea” după ce Federaţia Sindicală Silva a contestat la Curtea de Apel Bucureşti Hotărârea de Guvern privind reorganizarea Romsilva.

„Înţeleg că Federaţia Silva contestă în instanţă Hotărârea de Guvern privind reorganizarea Romsilva. Şoc. Ne surprinde că un proces ultra-dezbătut un an de zile, transparent, în care se pierd funcţii de conducere de oameni care au tratat ca pe moşie proprie instituţia...e contestat de cei care pierd acele funcţii.

Ce spune Hotărârea de Guvern?

Reorganizare, tăiere de posturi de conducere inutile, concursuri pentru posturile de conducere vacante, contracte de mandat semnate şi criterii de performanţă stabilite clar.

Ce cere Federaţia Silva?

Să se suspende orice concurs. Doamne fereşte să fie date concursuri. Doamne fereşte să fie puse criterii de performanţă. A, şi toate acestea, cu tăcerea conducerii Romsilva care ne transmite oficial, sub semnătura directorului general Jean Vişan, că nu prea e interesat de susţinerea în instanţă a reorganizării, pe care, de altfel, şi-a şi asumat-o.

Eu zic atât: vom merge în instanţă şi vom argumenta decenţa şi legalitatea. Nu ne lăsăm în faţa disperării a conducerii Romsilva care crede că îi va mai merge mulţi ani de zile cu incompetenţa şi corupţia”, a scris Diana Buzoianu, pe Facebook.

Federaţia Sindicatelor Silva a depus la Curtea de Apel Bucureşti o cerere de suspendare a executării Hotărârii de Guvern nr. 123/05.03.2026, care stabileşte măsuri de reorganizare a Regiei Naţionale a Pădurilor – Romsilva. Sindicaliştii susţin că actul normativ a fost promovat fără respectarea procedurilor şi normelor legale.

Sindicaliştii acuză că HG nr. 123/05.03.2026 a fost adoptată în mod abuziv şi cu încălcarea mai multor legi, ignorând cerinţele de transparenţă decizională şi obligaţiile de dialog social. Detalii aici.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii:
prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
folosind Paypal, apăsând butonul de mai jos