Primarul PSD al unei comune din Olt îl acuză pe contracandidatul său liberal că l-a lovit şi înjurat. A fost deschis dosar
![](https://image.epochtimes-romania.com/2024/05/167602_mtop.jpg)
Social-democratul Dan Bălă, primarul comunei Redea din judeţul Olt, acuză că a fost înjurat şi lovit în plină stradă de candidatul PNL la funcţia de edil al comunei, susţinând că a suferit mai multe traumatisme craniene. În acest caz, poliţiştii au deschis dosar penal.
“Dragi cetăţeni ai comunei Redea, vreau doar să vă transmit că sunt bine şi că după efectuarea tuturor procedurilor medicale ce se impun, în cazuri de politraumatisme craniene, am fost externat din Spitalul Municipal Caracal, iar acum mă aflu acasă la Redea! Pentru cei dintre dumneavoastră care nu aţi aflat încă şi vă întrebaţi de ce fac aceste precizări vă comunic doar că azi în timp ce mă aflam pe strada Sârbeniei pentru a pregăti începerea proiectelor de asfaltare, şanţuri-podeţe şi piste de biciclete din comuna noastră, am fost agresat fizic, lovit şi înjurat de candidatul PNL la funcţia de primar al comunei Redea!
Aşa a înţeles Sorin Ciocîrlie şi PNL-ul de la Redea că se dezvoltă o comunitate, prin scandal zilnic, lovirea cetăţenilor şi jignirea lor! Cât despre mine staţi liniştiţi, mă odihnesc în noaptea aceasta şi de mâine mă întorc din nou pe străzile comunei să continuăm proiectele de dezvoltare ale comunei”, a scris Bălă, marţi seara, pe pagina sa de Facebook.
Reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie judeţean Olt au transmis că, din primele verificări, oamenii legii au stabilit “că un bărbat, în vârstă de 57 ani, din comuna Redea, în timp ce se afla pe strada Sârbeniei, din localitate, pe fondul unui conflict spontan, ar fi fost agresat fizic de către un bărbat, în vârstă de 57 de ani, din aceeaşi localitate”.
“În cauză, poliţiştii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de lovirea sau alte violenţe, fiind continuate cercetările în vederea stabilirii situaţiei de fapt şi dispunerii măsurilor legale”, se mai arată în comunicatul inspectoratului.