Polo - Turneul preolimpic de la Edmonton: Muntenegru - România 14-8

Naţionala de polo pe apă a României a fost învinsă de formaţia Muntenegrului cu 14-8 (3-2, 5-2, 3-3, 3-1), joi, în ultimul său meci din cadrul Grupei A a turneului preolimpic de la Edmonton (Canada), dar îşi asigurase deja calificarea în sferturile de finală.
06.04.2012

Victoria surpriză a Macedoniei în faţa Germaniei, cu 6-4 a făcut ca tricolorii să ocupe locul secund în grupă şi să aibă un adversar mai uşor în sferturile de finală, fază în care se va decide calificare la JO 2012. În sferturi de finală, România va juca vineri (02,00 - sâmbătă, la Bucureşti) cu Brazilia, locul 3 în grupa B. Dacă tricolorii trec de brazilieni vor obţine calificarea la JO 2012 de la Londra.

Golurile echipei noastre au fost marcate de Cosmin Radu (1), Nicolae Diaconu (1), Andrei Buşilă (1), Alexandru Matei (2), Ramiro Georgescu (2), Alexandru Ghiban (1).

Pentru Muntenegru au marcat Drasko Brguljan (2 goluri), Vjekoslav Paskovic (1), Antonio Petrovic (1), Aleksandar Radovic (1), Nikola Janovic (1), Aleksandar Ivovic (3), Boris Zlokovic (3), Vladimir Gojkovic (2).

Alte rezultate: Grecia - Olanda 14-5, în Grupa A, Brazilia - Turcia 11-11, Spania - Canada 9-6, în Grupa B.

În clasamentul final al Grupei A, echipa Muntenegrului a ocupat primul loc, cu 10 puncte, urmată de România, 6 p, Grecia, 6 p (victorie pentru tricolori în meciul direct), Macedonia, 4 p, Germania, 4 p, Olanda, 0 p.

În Grupa B, Spania a terminat pe prima poziţie, cu 8 puncte, urmată de Canada, 6 p, Brazilia, 3 p, Turcia, 2 p, Argentina, 1 p.

Programul sferturilor de finală de vineri: Muntenegru - Turcia, Macedonia - Spania, Grecia - Canada, România - Brazilia. Învingătoarele se califică la JO 2012.

La Edmonton, Brazilia a fost învinsă de Spania cu 17-7 şi de Canada cu 12-9, a surclasat Argentina cu 16-7 şi a terminat la egalitate cu Turcia, 11-11.