Politolog, despre alegerile din Capitală: Avem din nou o suprapunere nefericită care va crea o furtună electorală

Primaria Capitalei (Linkedin)
Andrei Pricopie
20.11.2025
Primaria Capitalei (Linkedin)
Andrei Pricopie
20.11.2025

Politologul Cristian Andrei a făcut o radiografie succintă, pe pagina sa de socializare, a climatului în care se vor desfăşura alegerile pentru funcţia de Primar General al Capitalei.

"Creşteri de taxe locale semnificative, tăieri de salarii şi personal în toată administraţia şi la stat, profesori în stradă, protest chiar şi în Parlament al angajaţilor etc. Hmm, what can go WRONG pentru candidaţii partidelor din guvern - la alegerile astea locale? Chiar aşa, nu?

În timp ce tocmai eraţi ocupaţi de scandalul din bulă cu Ludovic Orban şi Nicuşor Dan, aceste alegeri parţiale anoste, fără personalităţi şi personalitate, tocmai au căpătat o temă sau chiar un fundal arzător.

Avem din nou o suprapunere nefericită care va crea o furtună electorală", a scris Cristian Andrei.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor