Petrolul se scumpeşte cu 2% după ce Trump respinge prelungirea acordului cu Iranul

(Getty Images)
Redacţia
18.08.2026
(Getty Images)
Redacţia
18.08.2026

Preşedintele american Donald Trump a exclus luni prelungirea acordului-cadru cu Iranul, ceea ce a determinat creşterea cu 2,4% a petrolului Brent, până la 90,60 dolari pe baril, în timp ce petrolul american West Texas Intermediate (WTI) a urcat cu 2,2%, până la 84,20 dolari pe baril.

Pieţele se pregătesc pentru posibile perturbări ale aprovizionării prin Strâmtoarea Hormuz, un punct strategic esenţial pentru transporturile energetice mondiale.

Creşterile au avut loc în timp ce perioada de 60 de zile pentru negocieri se apropia de final fără un acord cuprinzător, amplificând temerile că blocarea diplomaţiei ar putea duce la o escaladare militară, potrivit Yeni Şafak.

Trump le-a declarat reporterilor că nu intenţionează să prelungească acordul încheiat cu Iranul în iunie prin medierea Pakistanului, afirmând că negociatorii iranieni nu sunt dispuşi să accepte condiţiile sale.

“Vor să încheie un acord, dar nu vor încheia genul de acord pe care eu îl consider necesar”, a declarat el, reiterând că Iranului nu i se va permite să obţină arme nucleare.

Declaraţiile sale au reaprins temerile că blocarea negocierilor diplomatice ar putea afecta transporturile de energie prin această rută maritimă vitală, prin care este transportată o parte semnificativă din petrolul mondial.

Acordul-cadru fusese conceput pentru a oferi o pauză temporară în tensiuni, în timp ce urmau să fie negociate condiţiile unui acord cuprinzător.

SUA susţin că au “control total” asupra Strâmtorii Hormuz

Trump a mai afirmat că forţele americane au instituit un “control total” asupra Strâmtorii Hormuz printr-o blocadă navală şi a insistat că traficul maritim rămâne deschis, în ciuda tensiunilor.

“Strâmtoarea este deschisă, iar preţurile petrolului scad şi vor continua să scadă, cu excepţia cazului în care decidem să facem ceva mult mai drastic decât ceea ce facem acum”, a declarat Trump, sugerând că Washingtonul ar putea înăspri şi mai mult restricţiile dacă negocierile eşuează.

Preţurile petrolului au fost în scădere la începutul şedinţei de luni, în timp ce investitorii evaluau riscurile geopolitice în raport cu informaţiile potrivit cărora producătorii din Golf continuau să transporte cantităţi importante de petrol prin strâmtoare.

Ulterior, preţurile au trecut la creşteri puternice, pe fondul temerilor reînnoite privind o posibilă escaladare militară şi stabilitatea pe termen lung a rutelor energetice care leagă producătorii din Orientul Mijlociu de pieţele mondiale.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii:
prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
folosind Paypal, apăsând butonul de mai jos