Ofiţerul de presă care a îmbrâncit jurnaliştii de la Parlament, anchetat disciplinar: "Exces de zel"

Ofiţerul de presă care a manifestat un exces de zel faţă de jurnalişti, în timpul vizitei premierului la Parlament, miercuri, 26 noiembrie, face obiectul unei anchete disciplinare, a anunţat joi, 27 noiembrie, purtătoarea de cuvânt a Guvernului, Ioana Dogioiu.
Incidentul a avut loc miercuri, când un ofiţer de presă al Guvernului a încercat să împiedice fizic jurnaliştii să se apropie de premier, pentru a obţine declaraţii pe teme de actualitate. Întrebată cum a fost posibil acest comportament, Dogioiu a explicat că astfel de excese de zel apar atunci când o persoană consideră că trebuie să acţioneze într-un anumit moment. Ea a subliniat că ofiţerul nu a primit nicio indicaţie să interacţioneze fizic cu jurnaliştii.
„Pentru orice formă de protecţie fizică a premierului există echipa SPP, care îl însoţeşte peste tot. Nu a existat niciun mandat sau cerere pentru ca ofiţerul de presă să procedeze astfel. De aceea, considerăm că a fost un exces de zel. Am transmis regrete pentru incident şi am considerat atitudinea nepotrivită”, a declarat Dogioiu, citată de Ziare.com, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria.
Ea a adăugat că se desfăşoară o anchetă disciplinară împotriva angajatului şi că singura responsabilitate a acestuia era să comunice jurnaliştilor că premierul nu va face declaraţii în holurile Parlamentului.
„Din punctul meu de vedere, nu există nicio justificare pentru acest comportament. Nu ştim cât vor dura verificările disciplinare, iar rezultatul poate fi o sancţiune. Vă vom comunica concluziile anchetei”, a mai spus purtătorul de cuvânt