Ofiţerii germani de informaţii avertizează cu privire la ameninţarea hibridă din partea Rusiei şi Chinei

Puteri străine, Rusia şi China inclusiv, recrutează în mod activ agenţi din sectorul privat pentru a efectua sabotaje în Germania, au avertizat marţi oficialii serviciilor de informaţii, potrivit DPA International.
În cadrul unei conferinţe anuale privind securitatea desfăşurată la Berlin, Biroul Federal pentru Protecţia Constituţiei (BfV) - agenţia naţională de informaţii a Germaniei - a avertizat că autorităţile şi întreprinderile trebuie să fie echipate pentru a se feri de acte de sabotaj şi spionaj.
Sinan Selen, vicepreşedintele BfV, a declarat că Moscova şi Beijingul apelează din ce în ce mai des la actori privaţi pentru a-şi atinge obiectivele, în loc să se bazeze pe forţele de securitate, mass-media de stat şi diplomaţie.
Selen a evidenţiat mai multe exemple de sabotaj suspectat în Europa în ultimele luni, inclusiv un incident pe o navă de război germană, atacuri incendiare în Lituania şi Polonia şi o serie de explozii de dispozitive incendiare în pachete.
Alte atacuri hibride includ un atac cibernetic asupra Conferinţei de securitate de la München, în februarie, de către un grup de hackeri pro-ruşi.
Inspectorul general al Bundeswehr [armata Germaniei - n.n.] a făcut, de asemenea, apel la acţiune pentru a respinge Moscova.
Generalul Carsten Breuer a declarat că separarea dintre securitatea internă şi externă în Germania este o „poartă de acces” pentru atacurile hibride ruseşti. În acest context, Breuer a avertizat că Rusia va fi în măsură să atace teritoriul NATO în patru până la şapte ani.
"Germania nu îşi poate ascunde capul în nisip în timp ce Rusia îşi intensifică producţia de tancuri şi muniţie", a subliniat el.