Neymar a reuşit o dublă în Copa Libertadores

Atacantul brazilian Neymar. (EZEQUIEL BECERRA/AFP/Getty Images)
11.05.2012

Starul brazilian Neymar, atacantul lui FC Santos, a marcat două goluri şi a contribuit la înscrierea altor cinci, în partida pe care echipa sa a câştigat-o pe teren propriu, cu scorul de 8-0, în faţa formaţiei boliviene Bolivar, joi seara, în manşa a doua din optimile de finală ale Copei Libertadores la fotbal.

Neymar a punctat în minutele 21 şi 36, prima oară din penalty, celelalte goluri ale întâlnirii de pe stadionul Vila Belmiro din Santos fiind marcate de Elano (min.6 şi 49), Ganso (min.27 şi 52), Alan Kardec (min.29) şi Borges (min.60).

În meciul tur, disputat în capitala boliviană La Paz, situată la o altitudine de 3.650 m, Bolivar a reuşit să se impună, surprinzător, cu 2-1.

În sferturile de finală, Santos va întâlni echipa argentiniană Velez Sarsfield, care şi-a asigurat calificarea încă de marţi.

Alte rezultate înregistrate joi:

Fluminense (Brazilia) - Internacional Porto Alegre (Brazilia) 2-1

Au marcat: Leandro 15, Fred 45 , respectiv, Leandro Damiao 13

În tur, scorul a fost egal, 0-0.

Universidad de Chile (Chile) - Deportivo Quito (Ecuador) 6-0

Au marcat: Junior Fernandez 20, 27, Marcelo Diaz 35, Eugenio Mena 56, Angelo Henriquez 70, 73

În tur, Deportivo Quito s-a impus cu 3-1.

Meciuri disputate marţi şi miercuri:

Corinthians (Brazilia) - Emelec (Ecuador) 3-0

Au marcat: Fabio Santos (7), Paulinho (64) şi Alex (85)

În tur, scorul a fost egal, 0-0

Lanus (Argentina) - Vasco da Gama (Brazilia) 4-5 după loviturile de departajare (2-1 la finalul timpului regulamentar)

Au marcat: Mariano Pavone (60), Teofilo Gutierrez (77), respectiv Nilton (18)

În tur, Vasco reuşise să se impună cu 2-1.

Union Espanola (Chile) - Boca Juniors 2-3

Au marcat: Jean Paul Pineda (62) şi Sebastian Jaime (70), respectiv Juan Manuel Insurralde (26), Pablo Mouche (49) şi Juan Roman Riquelme (68)

În tur, Boca Juniors s-a impus cu 2-1.

Velez Sarsfield (Argentina) - Atletico Nacional (Columbia) 1-1 (în tur 1-0)

Au marcat: Augusto Fernandez (52), respectiv, Luis Mosquera (69)

Libertad (Paraguay) - Cruz Azul (Mexic) 2-0

Au marcat: Ariel Nunez (9) şi Victor Caceres (50)

În tur, scorul a fost egal, 1-1.

În sferturile de finală vor avea loc următoarele confruntări: Boca Juniors - Fluminense, Vasco da Gama - Corinthians, Velez Sarsfield - FC Santos şi Libertad - Universidad de Chile.