NATO a desfăşurat exerciţii împreună cu Ucraina pentru a respinge o invazie rusă asupra Suediei

Avioane de vânătoare suedeze JAS 39 Gripen (X - screenshot)
Redacţia
14.05.2026
Avioane de vânătoare suedeze JAS 39 Gripen (X - screenshot)
Redacţia
14.05.2026

Suedia, cea mai recentă ţară care a aderat la NATO, se antrenează pentru a apăra Gotland, o insulă de importanţă strategică din Marea Baltică, împotriva agresiunii ruse.

Pentru a se pregăti pentru războiul modern care implică drone, alianţa a invitat personal militar ucrainean să participe la exerciţii.

Exerciţiile au demonstrat că NATO nu este încă pregătită pentru o apărare completă împotriva dronelor.

Scenariul exerciţiului este următorul: un adversar nenumit îşi intensifică prezenţa militară de-a lungul frontierei estice a NATO, raportează Associated Press.

Gotland se confruntă cu întreruperi de curent şi penurie de alimente din cauza sabotajului. Suedia conduce exerciţiul, care testează ce pot face membrii NATO înainte de invocarea articolului 5 din tratatul de apărare colectivă.

„Teoretic, acest lucru s-ar putea întâmpla mâine”, a declarat contraamiralul Jonas Wikström, care conduce exerciţiul, relatează The Moscow Times.

Personalul militar ucrainean invitat a demonstrat războiul cu drone. Unitatea lor a pus pe fugă trupele suedeze în timpul exerciţiului, a declarat unul dintre operatorii de drone. El a spus că au „întrerupt exerciţiul de trei ori” pentru a analiza cum să acţioneze mai eficient, dar în viaţa reală ar fi murit.

Forţele suedeze trebuie să-şi îmbunătăţească dronele şi tacticile, iar comandanţii trebuie să înţeleagă mai bine cum să poarte războiul folosindu-le, a spus un alt operator care luptă împotriva armatei ruse. Armate occidentale nu pot înţelege cum este, a adăugat el: „Trebuie să vezi cu ochii tăi.”

Toate forţele NATO trebuie să „înveţe rapid” cum să desfăşoare şi să contracareze operaţiunile cu drone, iar cea mai „rapidă” cale este să asculte de ucraineni, a spus comandantul Forţelor Armate Suedeze, generalul Michael Claesson.

Ţările occidentale trebuie, de asemenea, să se concentreze pe capacităţile de avertizare timpurie la distanţă mare pentru a detecta dronele de la distanţă, potrivit generalului de brigadă al Armatei SUA, Curtis King.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii:
prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
folosind Paypal, apăsând butonul de mai jos