Naţionala de rugby a Irlandei s-a impus în faţa Canadei la Cupa Mondială 2015

Irlanda - Canada 50-7, la Cupa Mondială de rugby ediţia 2015 (Rugby World Cup/facebook)
Epoch Times România
19.09.2015

Reprezentativa de rugby a Irlandei a câştigat, sâmbătă, cu scorul de 50 - 7 (29 - 0 la pauză), în faţa selecţionatei Canadei, într-o partidă disputată pe Millennium Stadium din Cardiff, în primul meci din grupa D a Cupei Mondiale, grupă din care face parte şi România.

Câştigătorii trofeului Six Nations din acest an, irlandezii, au dominat autoritar jocul obţinând şi punctul bonus ofensiv, reuşind nu mai puţin de 7 eseuri. De asemenea, prin reuşitele din această confruntare, fundaşul irlandez Jonathan Sexton a trecut de 500 de puncte marcate în cariera sa internaţională, el fiind declarat şi ''omul meciului''.

Irlanda a reuşit să deschidă scorul dintr-o lovitură de penalitate transformată de Jonathan Sexton în minutul 13, după ce canadienii rataseră o penalitate în minutul 9. ''Verzii'' şi-au mărit avantajul în minutul 17 printr-un eseu reuşit de Sean O'Brien, transformat de acelaşi Sexton, la jumătatea primei reprize tabela de marcaj indicând 10-0 pentru Irlanda.

Dominarea jucătorilor ''frunzei de trifoi'' a continuat, ei izbutind încă un eseu prin Iain Henderson, transformarea aparţinând lui Jonathan Sexton. Purtătorul tricoului cu numărul 10 din naţionala Irlandei a marcat şi un eseu, netransformat, scorul la pauză fiind însă de 29 — 0, după ce şi Dave Kearney şi-a trecut numele pe lista marcatorilor de eseuri, încercarea sa fiind apoi transformată de Sexton.

În repriza a doua ''verzii'' au scăzut presiunea, primele puncte din mitanul secund venind abia în minutul 66: eseu reuşit de Sean Cronin şi transformat de Ian Madigan, scor: 36-0 pentru Irlanda. Canada a reuşit singurele puncte prin eseul lui DTH van der Merwe, transformat de Nathan Hirayama, în minutul 67 tabela de marcaj arătând 36-7 pentru selecţionata ''frunzei de trifoi''.

Finalul meciului a aparţinut tot irlandezilor, care au mai izbutit alte două eseuri, ambele transformate, în minutul 72, prin Rob Kearney, transformat de Madigan, şi în minutul 76, prin Jared Payne, transformat de acelaşi Madigan, scorul final al partidei fiind de 50-7 pentru echipa antrenată de Joe Schmidt.

Următorul meci din grupa D va fi sâmbătă seară, de la ora 22,00 (ora României), între Franţa şi Italia.

Echipele care au evoluat:
Irlanda: 1-Jack mcgrath, 2-Rory Best, 3-Mike Ross, 4-Iain Henderson, 5-Paul O'Connell (cpt), 6-Peter O'Mahony; 7-Sean O'Brien, 8-Jamie Heaslip; 9-Conor Murray, 10-Jonathan Sexton, 11-Keith Earls, 12-Luke Fitzgerald, 13-Jared Payne; 14-Dave Kearney; 15-Rob Kearney.
Rezerve: 16-Sean Cronin, 17-Cian Healy, 18-Nathan White, 19-Donnacha Ryan, 20-Chris Henry, 21-Eoin Reddan, 22-Ian Madigan, 23-Simon Zebo

Canada: 1-Hubert Buydens, 2-Ray Barkwill, 3-Doug Wooldridge, 4-Brett Beukeboom, 5-Jamie Cudmore (cpt), 6-Kyle Gilmour; 7-John Moonlight, 8-Aaron Carpenter; 9-Gordon McRorie, 10-Nathan Hirayama, 11-DTH van der Merwe, 12-Nick Blevins, 13-Ciaran Hearn; 14-Jeff Hassler; 15-Matt Evans
Rezerve: 16-Benoit Piffero, 17-Djustice Sears-Duru, 18-Andrew Tiedemann, 19-Jebb Sinclair, 20-Richard Thorpe, 21-Phil Mack, 22-Liam Underwood, 23-Conor Trainor.