Mircea Lucescu a câştigat campionatul Ucrainei cu Şahtior Doneţk

Antrenorul echipei ucrainene de fotbal Şahtior Doneţk, Mircea Lucescu. (SAKIS SAVVIDES/AFP/Getty Images)
11.05.2012

Antrenorul român Mircea Lucescu  a câştigat campionatul de fotbal al Ucrainei cu echipa sa, Şahtior Doneţk, care s-a impus cu 3-0 pe teren propriu în faţa formaţiei PFK Oleksandria, aseară, în cea de-a 30-a şi ultima etapă.

Şahtior, formaţie la care evoluează fundaşul român Răzvan Raţ, a încheiat sezonul cu un avans de patru puncte faţă de marea sa rivală Dinamo Kiev, care a remizat în faţa propriilor suporteri, scor 1-1, cu Tavria Simferopol. Acesta este al doilea trofeu cucerit în acest an de gruparea din Doneţk, după Cupa Ucrainei, în finala căreia au învins-o duminică pe Metalurg Doneţk (2-1 după prelungiri).

Pentru Mircea Lucescu, acesta este cel de-al 14-lea trofeu cucerit cu Şahtior, echipă pe care o antrenează din anul 2004. Sub comanda tehnicianului român, gruparea din Doneţk a câştigat 6 titluri naţionale, 4 Cupe ale Ucrainei, 3 Supercupe naţionale şi, cel mai cel mai important dintre ele, Cupa UEFA, cucerită în 2009 după o finală cu Werder Bremen (2-1 după prelungiri, la Istanbul)

Vorskla Poltava - Metalist Harkov 2-2

Clasament final: 1.Şahtior Doneţk - 79 pct, 2.Dinamo Kiev - 75 pct, 3.Metalist Harkov - 59 pct, 4.Dnepr Dnepropetrovsk - 52 pct, 5.Arsenal Kiev - 51 pct, 6.Tavria Simferopol - 45 pct etc. Ultimele două clasate, Obolon Kiev şi PFK Oleksandria, au retrogradat în liga secundă.