Marea Britanie apără acordul cu Mauritius privind Insulele Chagos şi respinge criticile lui Trump

Westminster, palatul Parlamentului Marii Britanii, Londra (Getty Images)
Redacţia
20.01.2026
Westminster, palatul Parlamentului Marii Britanii, Londra (Getty Images)
Redacţia
20.01.2026

Regatul Unit a emis o replică fermă la condamnarea de către preşedintele SUA, Donald Trump, a unui acord de suveranitate privind Insulele Chagos din Oceanul Indian. Potrivit YeniŞafak, un purtător de cuvânt al guvernului britanic a afirmat că ţara „nu va face niciodată compromisuri în privinţa securităţii noastre naţionale”, contracarând direct caracterizarea acordului de către Trump drept „un act de mare prostie”.

Asigurarea bazei Diego Garcia

Esenţa poziţiei Regatului Unit este păstrarea bazei militare strategice vitale de pe Diego Garcia, parte a Arhipelagului Chagos. Purtătorul de cuvânt a explicat că acordul a fost impus de hotărâri judecătoreşti care au subminat poziţia juridică a Marii Britanii şi au ameninţat operabilitatea viitoare a bazei.

Acordul, finalizat în luna mai a anului trecut, transferă suveranitatea asupra insulelor către Mauritius, garantând totodată Regatului Unit şi Statelor Unite utilizarea continuă a facilităţii de pe Diego Garcia pentru următorii 99 de ani.

Un calcul strategic împotriva rivalilor

Premierul britanic Keir Starmer a prezentat anterior acordul drept o necesitate strategică pentru a contracara alte puteri globale. El a avertizat că, fără un acord, dreptul internaţional ar fi putut lăsa Regatul Unit fără capacitatea de a împiedica state precum China — care a desfăşurat exerciţii în apropiere — să îşi stabilească propriile baze pe insulele exterioare.

„Acest acord asigură operaţiunile bazei comune SUA–Regatul Unit de pe Diego Garcia pentru generaţii, cu prevederi solide pentru menţinerea intactă a capacităţilor sale unice şi pentru a ţine adversarii la distanţă”, a declarat purtătorul de cuvânt.

Sprijin internaţional şi context istoric

Londra a subliniat că aranjamentul a fost susţinut public de aliaţi-cheie, inclusiv Statele Unite, Australia, Canada, Noua Zeelandă, India, Japonia şi Coreea de Sud.

Din punct de vedere istoric, Regatul Unit a separat Arhipelagul Chagos de Mauritius în 1965, cu trei ani înainte ca Mauritius să obţină independenţa.

Acordul recent soluţionează o dispută de decolonizare de lungă durată, urmărind totodată să consolideze accesul militar occidental într-o regiune marcată de o competiţie geopolitică în creştere.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor