Judo: Două clasări pe podium pentru juniorii români, la Cupa Europeană de la Praga

(ATTILA KISBENEDEK / AFP / Getty Images)

Sportivii români au obţinut două clasări pe locul 3 la Cupa Europeană de judo pentru juniori de la Praga, desfăşurată în weekend, prin Alexandra Pop şi Denisa Ungureanu (ambele la cat. 48 kg).

Oana Nicolaescu (52 kg) a fost şi ea aproape de bronz, dar a pierdut meciul decisiv şi s-a clasat pe locul 5.

Marcel Cercea (66 kg) s-a clasat, la rândul său, pe locul 9.

Alţi cinci români au mai participat la competiţie: Richard Bardocz (66 kg), Alexandru Constantin Raicu, Elemer Szocs (ambii la cat. 73 kg), Mark Stoica (81 kg) şi Mircea Croitoru ( 100 kg).

La turneu au participat 356 de judoka din 36 de ţări, 236 la masculin şi 120 la feminin.