JO 2012 - Polo: Muntenegru - România 12-8

04.08.2012

Naţionala de polo pe apă a României a fost învinsă de Muntenegru, vicecampioana europeană, cu scorul de 12-8 (3-1, 2-1, 3-2, 4-4), sâmbătă, într-un meci din Grupa B la Jocurile Olimpice de la Londra.

Deşi tricolorii au deschis scorul, Muntenegru a fost mai bună şi s-a desprins repede pe tabela de marcaj, profitând şi de faptul că România s-a resimţit după cele două meciuri dificile pe care le-a jucat înainte, cu SUA şi Ungaria.

România a pierdut orice şansă de calificare în sferturile de finală şi va juca ultimul meci din grupă cu Serbia, pe 6 august.

Golurile au fost marcate de Alexandru Matei (1 gol), Cosmin Radu (1), Tiberiu Negrean (2), Nicolae Diaconu (3), Andrei Iosep (1). Pentru adversari au marcat Vjekoslav Paskovic (2), Alaksandar Ivovic (3), Boris Zlokovic (2), Nikola Janovic (2), Drasko Brguljan (1), Aleksandar Radovic (2).

În clasament, pe primul loc se află SUA, cu 6 puncte, urmată de Serbia, 5 p, Muntenegru, 5 p, România, 2 p, Ungaria, 2 p, Marea Britanie, 0 p. Toate echipele au câte 3 jocuri, cu excepţia României şi Muntenegrului - câte 4. Primele patru clasate se califică în sferturi.