În al doilea meci din grupa României, Elveţia - Albania 1-0

Reprezentativa de fotbal a Elveţiei a făcut primele trei puncte la Campionatul European după victoria înregistrată în faţa echipei similare a Albaniei, scor final 1-0
Elveţia - Albania 1-0, la EURO 2016
Elveţia - Albania 1-0, la EURO 2016 (UEFA EURO 2016/twitter)
Marius Drăgoi
11.06.2016

Sâmbătă s-a desfăşurat al doilea meci din Grupa A de la EURO 2016, grupă din care face parte şi România.

Partida desfăşurată pe stadionul Bollaert-Delelis din Lens s-a terminat cu victoria Elveţiei care a deschis scorul în minutul 5 al întâlnirii prin fundaşul Fabian Schaer, acesta trimiţând mingea cu capul în poarta apărată de Etrit Berisha, după un corner executat de Xherdan Shaqiri.

Echipa din Ţara Cantoanelor a avut trei ocazii mari de gol în prima repriză prin Haris Seferovic (min. 15), Xherdan Shaqiri (min. 37) şi Haris Seferovic (min. 43). Elveţienii au jucat şi în superioritate numerică din min. 37 după ce Lorik Cana a făcut un henţ în marginea propriului careu fiind eliminat pentru al doilea cartonaş galben.

Naţionala Albaniei a avut doar două ocazii notabile în prima repriză prin Taulant Xhaka (min. 26) şi Armando Sadiku (min. 31).

Repriza a doua elveţienii au mizat mai mult pe cartea atacului, elevii antrenaţi de Vladimir Petkovic având mai multe momente bune când ar fi putut să modifice tabela de marcaj, dar Albania, debutantă la un turneu final major a reuşit să se apere bine. De adăugat că au ratat o ocazie uriaşă pe final.

''Nati'' s-a impus la limită cu scorul de 1-0, urmând să întâlnească în următorul meci Franţa (ora 22,00, Stade Velodrome — Marsilia), în timp ce Elveţia se va duela cu România (ora 19,00, Parc des Princes — Paris), ambele partide fiind programate pe 15 iunie.

Elveţia: 1. Yann Sommer — 2. Stephan Lichtsteiner (căpitan), 22. Fabian Schaer, 20. Johan Djourou, 13. Ricardo Rodriguez — 11. Valon Behrami, 10. Granit Xhaka — 23. Xherdan Shaqiri, 15. Blerim Dzemaili (8. Fabian Frei, 76), 18. Admir Mehmedi (7. Breel Embolo, 62) — 9. Haris Seferovic. Selecţioner: Vladimir Petkovic.
Rezerve neutilizate: 21. Roman Burki, 12. Marwin Hitz — 4. Nico Elvedi, 6. Michael Lang, 3. Francois Moubandje, 5. Steve von Bergen, 16. Gelson Fernandes, 14. Denis Zakaria, 19. Eren Derdiyok, 17. Shani Tarashaj.

Albania: 1. Etrit Berisha — 4. Elseid Hysaj, 5. Lorik Cana (căpitan), 15. Mergim Mavraj, 7. Ansi Agolli — 22. Amir Abrashi, 13. Burim Kukeli, 14. Taulant Xhaka (20. Ergys Kace, 62) — 21. Odise Roshi (16. Sokol Cikalleshi, 74), 10. Armando Sadiku (11. Shkelzen Gashi, 82), 3. Ermir Lenjani. Selecţioner: Giovanni De Biasi.
Rezerve neutilizate: 23. Alban Hoxha, 12. Orges Shehi — 18. Arlind Ajeti, 17. Naser Aliji, 2. Andi Lila, 6. Frederik Veseli, 8. Migjen Basha, 9. Ledian Memushaj, 19. Bekim Balaj.

Arbitru: Carlos Velasco Carballo; arbitri asistenţi: Roberto Alonso, Juan Yuste; arbitri asistenţi adiţionali: Jesus Gil Manzano, Carlos Del Cerro (toţi din Spania); arbitru de rezervă: Pol van Boekel (Olanda)
Delegat UEFA: Alan McRae (Scotia)
Cartonaşe galbene: Fabian Schaer (14), Cana (23, 37), Behrami (67), Kukeli (89), Mavraj (90 2).
Cartonaş roşu: Cana (37).