Vă invităm să redirecționați către Epoch Times România cei 3,5% din impozitul pe venit (care altfel se duc la stat), online, fără drumuri la ANAF - apăsând butonul de mai jos.

Hubert Thuma, săgeţi către Bolojan: Nu vrem ca banii produşi în comunităţile noastre să fie "confiscaţi" de bugetul central

Hubert Thuma (Foto Facebook Hubert Thuma)
Liliana Alexe
27.01.2026
Hubert Thuma (Foto Facebook Hubert Thuma)
Liliana Alexe
27.01.2026

Preşedintele Consiliului Judeţean Ilfov, liberalul Hubert Thuma, a lansat noi săgeţi, marţi, într-o postare pe Facebook, către premierul Ilie Bolojan.

„În aceste zile, în spaţiul public se discută intens despre Bugetul de stat pe 2026. Pentru administraţiile publice locale, aşteptările mele, ca preşedinte al Consiliului Judeţean (CJ) Ilfov, sunt aceleaşi ca ale primarilor şi preşedinţilor de consilii judeţene din toată ţara: Claritate în privinţa transferurilor de la bugetul de stat către comunităţi şi continuitate pentru investiţiile începute”, a declarat Hubert Thuma.

Totodată, şeful CJ Ilfov susţine că însuşi Ilie Bolojan afirma acest lucru pe vremea când era primarul Oradei.

„Nu ne dorim ca sumele produse în comunităţile noastre să fie 'confiscate' de bugetul central / de stat şi nu vrem să avem mai puţină autonomie locală. Cum spunea şi domnul Bolojan în 2017, pe când era primar la Oradea: Administraţia locală trebuie să aibă resursele necesare pentru a livra rezultate”, a afirmat Hubert Thuma, ataşând şi o înregistrare cu Bolojan din 2017.

În cazul Ilfovului, situaţia este şi „mai complexă”, a adăugat liberalul.

„Regiunea Bucureşti–Ilfov funcţionează ca un singur organism economic şi social, dar este finanţată printr-un mecanism fiscal depăşit, care a creat un dezechilibru structural: Ilfovul suportă costuri metropolitane (şcoli, creşe, spitale, drumuri, apă-canal, mediu) pentru o populaţie în creştere accelerată, confirmată chiar de datele Eurostat la nivel european, în timp ce o parte majoră din resursa fiscală asociată veniturilor rezidenţilor săi ajunge în Bucureşti, prin regula colectării Impozitului pe Venit la sediul angajatorului sau la punctul de lucru al acestuia”, a spus şeful CJ Ilfov.

În sprijinul afirmaţiei sale, preşedintele de consiliul judeţean a venit cu un „exemplu clar”:

„Din datele noastre, 127.284 de ilfoveni lucrează în Capitală. Potrivit INS, salariul mediu brut pe Bucureşti este de 11.928 lei, iar impozitul pe venit lunar este de 775 lei. Rezultatul? Un impozit pe venit anual de 1,18 miliarde lei este virat Municipiului Bucureşti de ilfovenii care lucrează în Bucureşti (impozit 775 x 127.284 nr. salariaţi x 12 luni = 1.183.741.200 lei). În 2025, Ilfovul ar fi trebuit să primească, conform Legii bugetului de stat, 1,5% din IVG-ul repartizat Primăriei Generale, dar în realitate am primit în jur de 100 milioane RON”, a precizat Thuma.

Ce solicită baronul de Ilfov

„De principiu, sunt de acord cu Primarul General Ciprian Ciucu privind nevoia unui buget unic metropolitan pentru regiunea Bucureşti-Ilfov. Până la reorganizarea administrativ-teritorială, ar fi corect să existe un buget total Bucureşti–Ilfov, iar repartizarea IVG între cele două entităţi să se facă proporţional cu populaţia. Într-un astfel de model, Ilfovul ar trebui să primească cel puţin de 5 ori mai mult din impozitul pe venit global decât în 2025”, a declarat liberalul.

Şeful Consiliului Judeţean susţine că datoria sa faţă de cetăţenii judeţului Ilfov, care l-au ales în 2024, este să le apere interesele şi că asta este hotărât să facă.

„În plus, să se ştie: Fără un Ilfov funcţional, Bucureştiul se va sufoca în trafic, deşeuri şi ineficienţă. Menţinerea actualului cadru de finanţare este o alegere politică ce favorizează un model administrativ falimentar în Bucureşti, în detrimentul unei dezvoltări moderne în Ilfov”, a adăugat Hubert Thuma.

Vă invităm să redirecționați către Epoch Times România cei 3,5% din impozitul pe venit (care altfel se duc la stat), online, fără drumuri la ANAF - apăsând butonul de mai jos.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor