Handbal masculin: România a învins Italia, în preliminariile Campionatului European din 2018

(Christof Koepsel / Bongarts / Getty Images)

Echipa masculină de handbal a României a câştigat miercuri seara, la Conversano-Bari, în faţa formaţiei Italiei cu scorul de 28-22 (13-10), într-un meci din Grupa C din prima fază a preliminariilor Campionatului European din 2018.

Naţionala condusă de antrenorul Aihan Omer, a avut un start bun reuşind după primele zece minute de joc, să conducă cu 2-0. Tricolorii s-au desprins la patru goluri (7-3), în minutul 18, iar apoi a ajuns chiar la cinci puncte diferenţă, 10-5 (22). La pauză, diferenţa era de doar trei goluri în favoarea echipei noastre, 13-10.

Italia a început mai bine partea secundă a jocului şi a reuşit să se apropie la un singur gol, 15-16 (38). Tricolorii au înscris două goluri consecutive şi au avut din nou un avantaj liniştitor, 18-15 (41). Tricolorii s-au deprins decisiv în minutul 53, când scorul a devenit 25-19, iar până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil, România învingând cu 28-22.

România: Mihai Popescu — Andrei Mihalcea (3 goluri), Alin Şania, Laurenţiu Toma (3), Dan Racoţea, Cristian Ghiţă (1), Viorel Fotache, Dragoş Iancu, Cristian Fenici (1), Marius Novanc (8), Alexandru Csepreghi (4), Chike Osita Onyejekwe (6), George Buricea, Bogdan Criciotoiu, Demis Grigoraş (2). Selecţioner: Aihan Omer.
Italia: Vito Fovio — Vito Vaccaro (1 gol), Giulio Venturi, Francesco Rubino (2), Pasquale Maione (6), Umberto Giannocarro, Martin Sonnerer (1), Mario Sporcic (3), Dean Turkovic (5), Demis Radovcic (4), Alessio Moretti, Carlo Sperti, Gianluca Dapiran, Andrea Carlo Parisini, Riccardo Stabellini. Selecţioner: Fredi Radojkovic.

Au arbitrat sârbii Marko Boricic şi Dejan Markovic, iar delegat EHF a fost turcul Ayberk Dilmen.

În clasament, pe primul loc se află România, cu 6 puncte, urmată de Italia, 4 puncte, Kosovo, 0 puncte. Tricolorii sunt practic calificaţi în faza următoare a preliminariilor, urmând să joace revanşa cu Italia duminică 14 iunie, la Reşiţa (17,00).