Handbal feminin: Spania şi Suedia, calificate în semifinalele EURO 2014; România a ocupat locul 5 în grupa principală

(ANDREJ ISAKOVIC / AFP / Getty Images)

Formaţia Spaniei a învins echipa Danemarcei cu scorul de 29-22 şi s-a calificat în semifinalele Campionatului European de handbal feminin din Ungaria şi Croaţia - EURO 2014, miercuri seara, la Debrecen, victorie în urma căreia România a ieşit din calculele pentru locurile 5-6.

Suedia a prins şi ea semifinalele, deşi a fost învinsă de Muntenegru cu 30-29, însă a fost ajutată de victoria Franţei în faţa Olandei, cu 20-18.

Meciul a fost echilibrat în primele sale aproximativ 20 de minute, după care ibericele s-au desprins la 12-9 (26), iar la pauză conduceau cu 15-12. Diferenţa a crescut la zece goluri în partea secundă, 28-18 (54), iar în cele din urmă Spania s-a impus cu 29-22.

În ultimul meci din grupa 1 principală, Norvegia, care câştigase toate partidele de până acum, a controlat debutul confruntării cu Ungaria, a condus cu 4-1 (min. 4), 7-4 (11), 11-8 (20), dar gazdele au trecut în avantaj pe finalul primei reprize, 12-11 (27), iar la pauză aveau un avans confortabil, 15-11. Norvegia, lipsită de motivaţie după ce avea asigurată calificarea în semifinale şi câştigarea grupei, nu a reuşit să revină pe tabelă, astfel că Ungaria s-a impus în cele din urmă cu scorul de 29-25.

În clasamentul final al Grupei 1 principale, primul loc a fost ocupat de Norvegia, cu 8 puncte, urmată de Spania, 6 puncte, Ungaria, 6 p, Danemarca, 5 p, România, 5 p, Polonia, 0 p.

În Grupa a doua principală, în care Germania a surclasat Slovacia cu 36-22, primul loc a fost ocupat de Muntenegru, campioana en titre, cu 8 puncte, urmată de Suedia, 7 p, Franţa, 7 p, Olanda, 5 p, Germania, 3 p, Slovacia, 0 p. În caz de egalitate de puncte departajarea s-a făcut în funcţie de rezultatul direct, iar al doilea criteriu a fost golaverajul general.

Vineri, Ungaria şi Franţa vor juca pentru locurile 5-6 (16,30, ora României), iar în semifinale se vor întâlni Norvegia cu Suedia (19,00) şi Muntenegru cu Spania (21,30).