Handbal feminin: România - Japonia 28-26, la turneul preolimpic de la Lyon

Radu Voina, antrenorul selecţionatei feminine de handbal a României. (ROBERT ATANASOVSKI / AFP / Getty Images)
27.05.2012

Naţionala feminină de handbal a României a învins formaţia Japoniei cu scorul de 28-26 (18-10), duminică, în ultimul său meci la turneul preolimpic de la Lyon (Franţa).

Echipa antrenată de Radu Voina a reuşit o victorie de palmares, după ratarea calificării la Olimpiada de la Londra, dar cu mari emoţii, după o repriză secundă foarte slabă.

România a început modest jocul şi a condus pentru prima oară abia în minutul 11, cu 5-4. Tricolorele au evoluat bine şi s-au desprins pe tabela de marcaj, astfel că la pauză scorul era de 18-10 în favoarea noastră.

Repriza secundă a venit cu o scădere în jocul României, iar niponele s-au apropiat pas cu pas pe tabela de marcaj, acest lucru fiind facilitat şi de faptul că timp de 12 minute (42-54), România nu a marcat niciun gol. Japonia nu numai că a reuşit să egaleze, dar a preluat conducerea (23-22, 54). România a reuşit să revină şi a pus două goluri între ea şi adversară pe tabela de marcaj, câştigând în final cu 28-26, la ultimul joc al selecţionerului Radu Voina.

România: Mirela Nichita, Tereza Pâslaru - Diana Mihaela Druţu, Adriana Nechita (3 goluri), Aurelia Brădeanu (5), Georgiana Andreia Ciuciulete (3), Oana Manea (2), Florina Chintoan, Valentina Ardean-Elisei (4), Meiroşu-Adina Fiera (1), Iulia Curea (4), Mihaela Ani-Senocico (6). Antrenor: Radu Voina.

Japonia: Kaori Fujima, Hiromi Tashiro - Satoko Kuroki, Megumi Takahashi, Shiori Kamimachi (2), Akie Uegaki (2), Kaori Onozawa, Shio Fujii (7), Yumiko Yamano, Haruka Wakaizumi, Karina Maki, Yuko Arihama (4), Mayuko Ishitate (3), Rika Wakamatsu (4), Aiko Hayafune (3), Kumi Mori, Shiori Nagata (1). Antrenor: Hwang Kyung-young.

România a încheiat turneul pe locul 3, cu 2 puncte, înaintea Japonia (0 puncte), după Franţa şi Muntenegru, ambele calificate la JO 2012.