Naţionala de polo a României a rămas singura echipă din ţara noastră care va participa la Jocurile Olimpice de la Londra după ce reprezentativa de handbal feminin a ratat sâmbătă calificarea la JO.
(Kiyoshi Ota / Getty Images)
Bogdan Costea
27.05.2012

Naţionala de polo a României a rămas singura echipă din ţara noastră care va participa la Jocurile Olimpice de la Londra după ce reprezentativa de handbal feminin a ratat sâmbătă calificarea la JO. Fetele antrenate de Radu Voină au pierdut ambele meciuri disputate până acum – 19-24 cu Franţa, vineri, şi 23-34 cu Muntenegru, sâmbătă – şi nu mai au nici o şansă de calificare, cele două locuri care duc la Londra fiind deja ocupate de formaţiile învingătoare. Meciul nostru cu Japonia, de duminică, ultimul din grupă, va fi doar unul de palmares, ambele echipe fiind deja eliminate.

Doar trei minute a durat jocul bun al României în meciul decisiv cu Muntenegru. La scorul 2-2, tricolorele au pierdut trei atacuri consecutive, iar adversara s-a detaşat la 2-4 (min. 5). Katarina Bulatovici a fost imposibil de oprit, deşi a marcat cinci goluri după aceeaşi schemă, neblocată de nimeni din apărarea României (4-8, min. 10). În minutul 27, România a pierdut-o pe Patricia Vizitiu, care s-a accidentat grav la genunchiul stâng, după ce a fost împinsă în ofensivă de Katarina Bulatovici. La pauză, 13-17. Jucătoarelor antrenate de Radu Voină nu le-a mai ieşit nimic până la final, care a fost unul trist, mai ales pentru suporterii conaţionali ce le-au încurajat permanent din tribune. Pentru România au marcat Ada Nechita şi Ardean-Elisei (câte 6 goluri), Ani-Senocico (4), Druţu (3), Brădeanu (2), Vizitiu şi Manea (1), iar cele mai bune jucătoare din Muntenegru au fost Bulatovici (7), Popovici (6), Radicevici şi Djokici (5).

Tragerea la sorţi a grupelor turneului olimpic va avea loc în 30 mai, la Londra. La turneul final vor participa 12 echipe, şase dintre acestea fiind deja calificate: Norvegia, Marea Britanie, Suedia, Brazilia, Angola şi Coreea de Sud.