Grenadă funcţională, agăţată de poarta unei case din cartierul bucureştean Dristor
![](https://image.epochtimes-romania.com/2024/05/167837_mtop.jpg)
Poliţia şi geniştii au intervenit în cartierul bucureştean Dristor în această dimineaţă, după ce de poarta unei case ar fi fost găsită agăţată o grenadă funcţională.
Grenada a fost descoperită de sora mai mică a Andreei Tonciu, Lorena. Seara trecută, când a venit acasă, tânăra, în vârstă de 24 de ani, a găsit grenada agaţă de clanţa uşii. Fata a crezut că este o jucărie şi a aruncat-o în stradă.
Dimineaţa, unul dintre membrii familiei s-a uitat la grenadă şi a ajuns la concluzia că aceasta ar putea fi una adevărată, nu de jucărie, şi a sunat la Poliţie.
La faţa locului au ajuns echipe de poliţişti şi genişti.
Redăm comunicatul Poliţiei:
"În această dimineaţă, 29 mai 2024, în jurul orei 08.00, Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti - Secţia 12 Poliţie a fost sesizată, prin sistem 112, cu privire la faptul că, în dreptul unui imobil din Sectorul 3, pe trotuar, s-ar afla un proiectil.
La faţa locului s-au deplasat poliţişti din cadrul subunităţii, care au constatat că cele sesizate se confirmă, fiind luată măsura restricţionării traficului pe toată strada.
Totodată, s-a procedat la evacuarea elevilor şi a personalului didactic, aflaţi în şcoala din proximitate.
De asemenea, lucrătorii din cadrul Serviciului pentru Intervenţii şi Acţiuni Speciale şi ai Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe
Periculoase, sosiţi la adresa, au ridicat dispozitivul, comunicând faptul că acesta nu prezintă niciun pericol.
La acest moment, activităţile sunt în dinamică, fiind efectuată cercetarea la faţa locului.
Verificările sunt continuate de către poliţişti din cadrul Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase, în vederea stabilirii situaţiei de fapt.
Materialul video de la faţa locului poate fi vizionat aici .