Fotbal: Steaua - Petrolul Ploieşti 2-2, în etapa a 27-a a Ligii I de fotbal

23.04.2013

Steaua Bucureşti şi Petrolul Ploieşti au terminat nedecis, 2-2 (1-1), luni seara, pe Arena Naţională, în ultimul meci din etapa a 27-a a Ligii I de fotbal.

Steaua a deschis scorul prin Raul Rusescu (24), dintr-un penalty scos de Adi Popa, în duel cu fundaşul Ruben Manasse Enza-Yamissi. Petrolul a restabilit egalitatea în prelungirile primei reprize, când Ovidiu Hoban a marcat cu capul după un corner (45+1). Steaua a preluat din nou conducerea în min. 80, după o fază controversată: Vlad Chricheş l-a faultat pe Geraldo Alves în careul advers, dar arbitrul Alexandru Tudor nu a observat, apoi fundaşul Yamissi a comis henţ, cavalerul fluierului bucureştean acordând penalty pentru Steaua, transformat de Iasmin Latovlevici. Peste doar câteva minute Petrolul a egalat, cu ajutorul lui Chiricheş, care a trimis mingea în propria poartă, presat de Geraldo, la centrarea din lovitură liberă a bolivianului Gualberto Mojica.

Rusescu a irosit prima ocazie a meciului (14), dar apoi portarul stelist Tătăruşanu a intervenit foarte bine la şutul lui Bokila (19). Tătăruşanu s-a remarcat apoi şi în min. 40, la şuturile lui Vlad Morar şi Hamza Younes. Goalkeeper-ul stelist a salvat apoi în faţa lui Hoban (49), după care a gafat în faţa lui Bokila (59), însă Lukasz Szukala a salvat situaţia.

Steaua a pierdut primele sale puncte pe teren propriu în acest sezon, după 13 victorii consecutive. Toate golurile s-au marcat din faze fixe.

Steaua e neînvinsă de 10 meciuri (8 victorii, 2 egaluri), la fel ca şi Petrolul (6 victorii, 4 egaluri).

FC Steaua Bucureşti - FC Petrolul Ploieşti 2-2 (1-1), "Arena Naţională" - Bucureşti

Au marcat: Raul Rusescu (24 - penalty), Iasmin Latovlevici (80 - penalty), respectiv Ovidiu Hoban (45+1), Vlad Chiricheş (84, autogol).

Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Ovidiu Artene (Vaslui); arbitru de rezervă: Marcel Bîrsan (Bucureşti)