Fotbal: În prima manşă a Supercupei Spaniei, FC Barcelona - Real Madrid 3-2

Cristiano Ronaldo de la Real Madrid după deschidera scorului în meciul câştigat de FC Barcelona cu 3-2, 23 august 2012, Camp Nou, Barcelona. (David Ramos / Getty Images)
24.08.2012

FC Barcelona a câştigat prima manşă a Supercupei Spaniei la fotbal, cu scorul de 3-2, în faţa rivalei Real Madrid, joi seara, pe stadionul Camp Nou.

După o primă repriză destul de ternă, portughezul Cristiano Ronaldo a deschis scorul pentru Real, cu o lovitură de cap, după un corner executat de Ozil (55), dar peste numai un minut catalanii au egalat prin Pedro, bine angajat de Mascherano (56).

Barca a reuşit apoi să treacă în avantaj după golul marcat de Leo Messi (70), dintr-un penalty acordat în urma unui fault comis asupra lui Iniesta. Messi a pus astfel capăt unei "secete" de patru meciuri împotriva lui Real. Peste opt minute, Iniesta a driblat trei jucători şi l-a lansat pe Xavi, care a majorat diferenţa (78). Real a redus scorul în min. 85, prin Di Maria, care a marcat după o eroare a portarului Valdes.

Partida retur va avea loc miercuri, pe "Santiago Bernabeu".

În faţa a 80.000 de spectatori au evoluat echipele:

FC Barcelona: Valdes - Dani Alves, Mascherano, Piqué, Adriano - Xavi Hernandez (Fabregas, 83), Busquets, Iniesta - Alexis Sanchez (Tello, 72), Messi, Pedro (Jordi Alba, 87). Antrenor: Tito Vilanova.

Real Madrid: Casillas - Arbeloa, S. Ramos, Albiol, Coentrao - Xabi Alonso, Khedira - Callejon (Di Maria, 65), Ozil (Marcelo, 82), Ronaldo - Benzema (Higuain, 60). Antrenor: José Mourinho.

Arbitru: Clos Gomez.