Fotbal: Gloria Bistriţa - Pandurii 1-0, în meci amical

(Vladimir Rys/Bongarts/Getty Images)
24.06.2012

Nou-promovata Gloria Bistriţa a învins pe Pandurii Tg. Jiu cu scorul de 1-0 (0-0), duminică, într-un meci amical de fotbal disputat pe stadionul "Metrom" din Braşov.

Singurul gol al partidei a fost marcat în min. 70 de brazilianul Laio Azeredo dos Santos, aflat în probe la Gloria. La faza golului, fundaşul Cardoso (Pandurii) s-a accidentat la genunchi şi a părăsit terenul pe targă.

La Gloria au jucat: Vasile Bota - Ionuţ Peteleu, Daniel Stan, Vali Năstase, Fernando Cafasso - Roberto Ayza, Paul Anton, Marius Feher, Alexandru Stan - Cornel Predescu, Marius Curtuiuş. În repriza secundă au evoluat: Alessandro Caparco - Bamba, Silviu Sandei, William Canon, David Reano, Valentin Trestenicu, Romario, Marcio, Markisio, Donathan şi Laio Azeredo dos Santos.

La Pandurii au debutat Mamele şi Melinte, dar a evoluat şi atacantul lituanian Matulevicius, care a mai jucat în meciurile amicale din iarnă. În partea a doua a meciului au evoluat jucătorii mai tineri din lotul gorjenilor, dar şi un atacant din Israel sosit în probe.

În prima repriză au jucat: Lazar - Unguruşan, Mamele, Melinte, Al. Vlad - Cl. Voiculeţ, D. Nistor, Ibeh - Al. Grigoraş, Matulevicius, Al. Maxim. În repriza a doua au evoluat: Horvat - Ad. Rusu, Oiţă, I. Rada II, Cardoso - Lupu, Ignea, C. Cristea - Kadusi, Voinea, Roberto Dumitru.

Gloria va juca în următorul meci de verificare cu Concordia Chiajna, miercuri, de la ora 18,00.