Fotbal: Dinamo s-a calificat, după prelungiri, în optimile Cupei României-Timişoreana

(JOHN THYS / AFP / Getty Images)
26.09.2012

Dinamo Bucureşti s-a calificat greu în optimile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal, după ce a învins formaţia de ligă secundă Voinţa Sibiu cu scorul de 2-1 (0-0, 1-1), după prelungiri, marţi seara, în Şoseaua Ştefan cel Mare, într-un meci din şaisprezecimile de finală ale competiţiei.

Voinţa a deschis scorul în min. 52, prin Valter Heil (52), fundaş împrumutat de la FC Vaslui, dar Dinamo, deţinătoarea trofeului, a restabilit egalitatea prin Sorin Strătilă (61). Dinamo a marcat golul victoriei în debutul primei reprize de prelungiri, prin Laurenţiu Rus (93).

Sibienii au dat o replică excelentă în Groapă, au controlat jocul în unele momente şi au avut mai multe ocazii bune de gol, inclusiv o bară transversală prin Radu Neguţ (40).

Dinamo Bucureşti - CSU Voinţa Sibiu (II) 2-1 (0-0, 1-1), după prelungiri; stadion "Dinamo" - Bucureşti

Au marcat: Sorin Strătilă (61), Laurenţiu Rus (93), respectiv Valter Heil (52).

Arbitru: Paul Unimătan (Zalău); arbitri asistenţi: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Alexandru Vodă (Alba Iulia); arbitru de rezervă: Florin Ghimbăşan (Braşov)

Observatori: Irina Mîrţ, Nicolae Pantea (ambii din Bucureşti)