Fotbal - Cupa Ligii engleze: Două echipe din Premier League, eliminate în al doilea tur

(Stuart Franklin / Bongarts / Getty Images)
29.08.2012

Echipele de primă ligă Stoke City şi Fulham au fost eliminate în turul II al Cupei Ligii engleze la fotbal, în urma partidelor programate marţi în această fază a competiţiei.

Fulham a fost învinsă la limită pe terenul formaţiei de ligă secundă Sheffield Wednesday (0-1), gazdele marcând unicul gol al întâlniri din penalty, prin Gary Madine (min.50).

Stoke City a fost umilită sub privirile propriilor spectatori de o echipă de liga a treia, Swindon Town, în faţa căreia s-a înclinat cu 4-3 după prelungiri, după ce oaspeţii au condus cu 2-0. Eroul meciului a fost James Collins, autorul a trei dintre golurile lui Swindon Town, inclusiv cel decisiv, marcat în minutul 119.

Într-un alt joc, West Bromwich Albion, cu fundaşul român Gabriel Tamaş integralist, s-a impus cu scorul de 4-2 pe terenul echipei de liga a treia Yeovil.