Fotbal: Claudio Pizarro a stabilit un nou record în Bundesliga

Internaţionalul peruan, Claudio Pizarro. (Joern Pollex / Bongarts / Getty Images)
Epoch Times România
26.09.2012

Internaţionalul peruan Claudio Pizarro, atacantul echipei Bayern Munchen, a devenit fotbalistul străin cu cele mai multe meciuri disputate în Bundesliga, după ce a evoluat marţi seara în cel de-al 337-lea său joc pe prima scenă a fotbalului german.

Pizarro a intrat pe teren în minutul 79 al partidei câştigate pe teren propriu de Bayern, cu 3-0, în faţa formaţiei VfL Wolfsburg, peruanul depăşindu-i astfel pe brazilianul Ze Roberto şi georgianul Levan Kobiaşvilli, ambii cu câte 336 meciuri, al căror record îl egalase pe 15 septembrie, când a evoluat 12 minute în victoria cu FSV Mainz (3-1).

În vârstă de 34 ani, Claudio Pizarro, aflat la cel de-al 13-lea sezon în campionatul german, deţine şi recordul de goluri înscrise de către un jucător străin în Bundesliga (160).

"Bombardierul din Anzi" s-a despărţit în vară de Werder Bremen pentru a reveni la Bayern Munchen, echipă pentru care a mai evoluat între 2001 şi 2007, reuşind între altele două duble cupă-campionat cu gruparea bavareză (2005 şi 2006).