Fost ministru PSD al Agriculturii, condamnat la închisoare cu executare. Sentinţa nu este definitivă

Adrian Chesnoiu (Facebook - screenshot)
Liliana Alexe
04.03.2026
Adrian Chesnoiu (Facebook - screenshot)
Liliana Alexe
04.03.2026

Fostul ministru PSD al Agriculturii Adrian Chesnoiu a fost condamnat miercuri, în prima instanţă, la 4 ani de închisoare cu executare de un complet de trei judecători de la Înalta Curte, potrivit minutei de şedinţă, scrie G4Media. Sentinţa nu e definitivă şi poate fi atacată cu apel.

În prezent, Adrian Chesnoiu e director general al Agenţiei pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale (AFIR), o instituţie care gestionează miliarde de euro din fonduri europene.

Chesnoiu a fost promovat în funcţii de baronul PSD de Olt, Paul Stănescu.

Adrian Chesnoiu a fost condamnat la 2 ani şi 8 luni de închisoare pentru abuz în serviciu şi la câte 1 an de închisoare pentru patru infracţiuni de permitere a accesului unor persoane neautorizate la informaţii ce nu sunt destinate publicităţii.

„Contopeşte pedepsele principale stabilite prin prezenta sentinţă şi aplică pedeapsa cea mai grea de 2 ani şi 8 luni închisoare, la care adaugă un spor de 1 an şi 4 luni, reprezentând 1/3 din celelalte pedepse (1 an închisoare, 1 an închisoare, 1 an închisoare şi 1 an închisoare), inculpatul Chesnoiu Adrian-Ionuţ urmând a executa pedeapsa rezultantă de 4 ani închisoare”, se arată în minuta şedinţei de judecată.

Chesnoiu a fost trimis în judecată în 2022 de procurorii anticorupţie într-un dosar în care este acuzat de abuz în serviciu în legătură cu organizarea unor concursuri.

El este acuzat că atunci când era ministru al Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, ar fi determinat o persoană din subordine, la vremea respectivă membru în mai multe comisii de examinare, să-i furnizeze lui Andrei-Cristian Raducan (persoana de încredere a ministrului) o parte din subiectele concepute pentru probele scrise ce urmau a fi susţinute cu ocazia organizării a patru concursuri pentru ocuparea unor posturi de: consilier clasa I, şef serviciu, director executiv adjunct şi director executiv ai unor direcţii judeţene.

Articolul integral poate fi accesat aici.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii:
prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
folosind Paypal, apăsând butonul de mai jos