Europa League. Rezultatele complete înregistrate în etapa cu numărul şase a competiţiei continentale

Joi seară s-au disputat partidele din etapa a şasea din cadrul celei de-a doua cea mai importantă competiţie fotbalistică inter-cluburi din Europa ca valoare după Champions League. Ludogoreţ, AS Roma, Eintracht, printre echipele calificate în primăvara europeană.
(Captură foto)

În urma ultimelor partide disputate în Europa League, următoarele formaţii s-au calificat în şaisprezecimile de finală: Sevilla, APOEL Nicosia, Malmoe FF, FC Copenhaga, FC Basel, Getafe, LASK Linz, Sporting Lisabona, Celtic Glasgow, CFR Cluj, Arsenal, Eintracht Frankfurt, FC Porto, Glasgow Rangers, Espanyol Barcelona, Ludogoreţ Razgrad, Gent, Wolfsburg, Istanbul Başakşehir, AS Roma, Sporting Braga, Wolverhampton, Manchester United, AZ Alkmaar.

Acestora li se vor alătura alte opt echipe care s-au clasat pe poziţia a treia în grupele UCL: FC Bruges, Olympiakos Pireu, Şahtior Doneţk, Bayer Leverkusen, RB Salzburg, Inter Milano, Benfica Lisabona, Ajax Amsterdam. Tragerea la sorţi va avea loc luni 16 decembrie, la Nyon (14:00).

Rezultate înregistrate joi seara:

Grupa A
APOEL Nicosia - Sevilla 1-0
A marcat: Vujadin Savic 61.
Munas Dabbur (Sevilla) a ratat un penalty în min. 57.

Qarabag FK - F91 Dudelange 1-1
Au marcat: Magaye Gueye 90 1, respectiv Sabir Bougrine 63.
Cartonaş roşu: Kara Garaev (Qarabag) 46.

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Sevilla FC 6 5 0 1 14-3 15
2 APOEL 6 3 1 2 10-8 10
3 Qarabag FK 6 1 2 3 8-11 5
4 F91 Dudelange 6 1 1 4 8-18 4

Grupa B
Dinamo Kiev - Lugano 1-1
Au marcat: Viktor Ţîgankov 90 4, respectiv Marco Aratore 45.

FC Copenhaga - Malmoe FF 0-1
A marcat: Sotirios Papagiannopoulos 77 (autogol).

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Malmoe FF 6 3 2 1 8-6 11
2 FC Copenhaga 6 2 3 1 5-4 9
3 Dinamo Kiev 6 1 4 1 7-7 7
4 FC Lugano 6 0 3 3 2-5 3

Grupa C
FC Basel - Trabzonspor 2-0
Au marcat: Silvan Widmer 21, Valentin Stocker 72.

Getafe - FC Krasnodar 3-0
Au marcat: Leandro Cabrera 76, Jorge Molina 78, Kenedy 86.
Cartonaş roşu: Aleksandr Martinovici (Krasnodar, 88).

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 FC Basel 1893 6 4 1 1 12-4 13
2 Getafe CF 6 4 0 2 8-4 12
3 FC Krasnodar 6 3 0 3 7-11 9
4 Trabzonspor 6 0 1 5 3-11 1

Grupa D
LASK Linz - Sporting Lisabona 3-0
Au marcat: Gernot Trauner 23, Joao Klauss 38 - penalty, Marko Raguz 90 3.
Cartonaş roşu: Renan Ribeiro (Sporting, 35).

PSV Eindhoven - Rosenborg Trondheim 1-1
Au marcat: Mohammed Ihattaren 63, respectiv Paal André Helland 22.

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 LASK 6 4 1 1 11-4 13
2 Sporting Lisabona 6 4 0 2 11-7 12
3 PSV Eindhoven 6 2 2 2 9-12 8
4 Rosenborg BK 6 0 1 5 3-11 1

Grupa E
CFR Cluj - Celtic Glasgow 2-0
Au marcat: Andrei Burcă 48, Damjan Djokovic 70.

Rennes - Lazio 2-0
A marcat: Joris Gnagnon 31, 87.

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Celtic FC 6 4 1 1 10-6 13
2 CFR 1907 Cluj 6 4 0 2 6-4 12
3 Lazio 6 2 0 4 6-9 6
4 Rennes 6 1 1 4 5-8 4

Grupa F
Eintracht Frankfurt - Vitoria Guimaraes 2-3
Au marcat: Danny Da Costa 31, Daichi Kamada 38, respectiv Rochinha 8, Almoatasembellah Ali Mohamed Al Musrati 85, Mărcuş Edwards 87.

Standard Liege - Arsenal Londra 2-2
Au marcat:
Samuel Bastien 47, Selim Amallah 69, respectiv Alexandre Lacazette 79, Bukayo Saka 81.

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Arsenal FC 6 3 2 1 14-7 11
2 Eintracht Frankfurt 6 3 0 3 8-10 9
3 Standard Liege 6 2 2 2 8-10 8
4 Vitoria Guimaraes 6 1 2 3 7-10 5

Grupa G
Glasgow Rangers - Young Boys Berna 1-1
Au marcat: Alfredo Morelos 30, respectiv Borna Barisic (autogol) 89.
Cartonaş roşu: Ryan Jack (Rangers) 90 3.

FC Porto - Feyenoord Rotterdam 3-2
Au marcat: Luis Diaz 14, Tyrell Malacia (autogol, 15), Francisco Soares 33, respectiv Eric Botteghin 19, Sam Larsson 22.

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 FC Porto 6 3 1 2 8-9 10
2 Rangers FC 6 2 3 1 8-6 9
3 BSC Young Boys 6 2 2 2 8-7 8
4 Feyenoord 6 1 2 3 7-9 5

Grupa H
RCD Espanyol Barcelona - ŢSKA Moscova 0-1
A marcat: Nikola Vlasic 84.

Ludogoreţ Razgrad - Ferencvaros Budapesta 1-1
Au marcat:
Jody Lukoki 24, respectiv Nikolai Signevici 90 5.

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 RCD Espanyol 6 3 2 1 12-4 11
2 Ludogoreţ 6 2 2 2 10-10 8
3 Ferencvaros TC 6 1 4 1 5-7 7
4 ŢSKA Moscova 6 1 2 3 3-9 5

Grupa I
KAA Gent - FC Oleksandria 2-1
Au marcat: Laurent Depoitre 7, 16, respectiv Denis Mirolşnicenko 54.

vfl Wolfsburg - AS Saint-Étienne 1-0
A marcat: Paulo Otavio Silva 52.

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 KAA Gent 6 3 3 0 11-7 12
2 vfl Wolfsburg 6 3 2 1 9-7 11
3 AS Saint-Étienne 6 0 4 2 6-8 4
4 FC Oleksandria 6 0 3 3 6-10 3

Grupa J
Borussia Moenchengladbach - Istanbul Başakşehir 1-2
Au marcat: Mărcuş Thuram 33, respectiv Irfan Kahveci 44, Enzo Crivelli 90 1.

AS Roma - Wolfsberger AC 2-2
Au marcat: Diego Perotti 7 - penalty, Edin Dzeko 19, respectiv Alessandro Florenzi (autogol) 10, Shon Weissman 63.

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Istanbul Başakşehir 6 3 1 2 7-9 10
2 AS Roma 6 2 3 1 12-6 9
3 Borussia Moenchengladbach 6 2 2 2 6-9 8
4 Wolfsberger AC 6 1 2 3 7-8 5

Grupa K
Slovan Bratislava - Sporting Braga 2-4
Au marcat: Andraz Sporar 42, Mohammed Rharsalla 70, respectiv Rui Fonte 44, Trincao Francisco 72, Vasil Bojikov (autogol) 75, Paulinho 90 3.

Wolverhampton Wanderers - Beşiktaş Istanbul 4-0
Au marcat: Diogo Jota 58, 63, 69, Leander Dendoncker 67.

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 SC Braga 6 4 2 0 15-9 14
2 Wolverhampton Wanderers 6 4 1 1 11-5 13
3 Slovan Bratislava 6 1 1 4 10-13 4
4 Beşiktaş JK 6 1 0 5 6-15 3

Grupa L
Manchester United - AZ Alkmaar 4-0

Au marcat: Ashley Young 53, Mason Greenwood 58, 64, Juan Mata 62 - penalty.

Partizan Belgrad - FC Astana 4-1
Au marcat: Seydouba Soumah 4, Umăr Sadiq 22, 76, Takuma Asano 26, respectiv Dorin Rotariu 79.

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Manchester United 6 4 1 1 10-2 13
2 AZ Alkmaar 6 2 3 1 15-8 9
3 Partizan 6 2 2 2 10-10 8
4 FC Astana 6 1 0 5 4-19 3

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte