EURO 2012: Trei jucători polonezi, incerţi pentru meciul cu Cehia

13.06.2012

Trei fotbalişti ai echipei Poloniei, fundaşul Damien Perquis şi mijlocaşii Eugen Polanski şi Dariusz Dudka, s-au accidentat în meciul cu Rusia de marţi (1-1), unul de mare angajament, şi sunt incerţi pentru ultimul joc din Grupa A a Euro 2012, împotriva Cehiei, anunţă AFP,

"Perquis are o tăietură adâncă pe tibie. Polanski are o contuzie mare la un genunchi. Dudka se resimte din cauza unei entorse la muşchii abdominali, care i-a mai pus probleme", a declarat directorul de comunicare al naţionalei Poloniei, Tomasz Rzasa.

Cei trei jucători vor efectua examene medicale în cursul zilei de miercuri. "După aceasta vom putea spune mai multe", a precizat Rzasa.

Meciul Polonia - Cehia, care va avea loc sâmbătă la Wroclaw, este decisiv pentru calificarea în sferturi de finală.

Perquis, mult timp incert pentru EURO după ce a suferit o fractură la cot cu echipa de club, Sochaux, s-a accidentat la tibie în prima repriză a meciului cu Rusia şi a avut nevoie să primească îngrijiri în afara terenului.

Polanski a fost înlocuit cu cinci minute înainte de finalul partidei, iar Dudka a fost schimbat în minutul 73.