David Popovici, campion naţional în proba de 100 m liber în bazin scurt! Rezultatele finalelor de joi

Dublul campion mondial nu a avut deloc emoţii în proba de 100 de m liber la Naţionalele în bazin scurt, impunându-se detaşat cu timpul de 46 sec 62/100, cu aproape două secunde mai rapid decât următorul clasat, Andrei Ungur (CSM Braşov).
Înotătorul român David Popovici.
Înotătorul român David Popovici. (David Popovici/facebook)

Multiplul campion european şi mondial, tânărul de doar 18 ani David Popovici şi-a trecut în palmares un nou titlu de campion naţional în proba de 100 m liber, joi, în prima zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin scurt (25 de metri) de la Otopeni.

Popovici a fost cronometrat cu timpul de 46 sec 62/100, podiumul fiind completat de Andrei Ungur (CSM Braşov) - 48 sec 42/100, respectiv Patrick Sebastian Dinu (CS Farul Constanţa), 48 sec 62/100.

Rezultatele finalelor de joi:

FEMININ
50 m bras
1. Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) 00:31:52
2. Brigitta Vass (CSŞ Viitorul Cluj-Napoca) 00:32:50
3. Alexandra Maticiuc (CSM Corona Braşov ) 00:32:77

100 m spate
1. Aissia Claudia Prisecariu (ACS Nada Florilor Fălticeni) 00:59:84
2. Sara Flavia Strîmb (CSU Piteşti) 01:02:40
3. Gabriela Ioana Gâdea (CSA Steaua Bucureşti) 01:02:73

400 m liber
1. Maysa Raţiu (CSA Steaua Bucureşti) 04:11:39
2. Diana Gabriela Stiger (CSA Steaua Bucureşti) 04:16:02
3. Ana Maria Sibişeanu (CSA Steaua Bucureşti) 04:16:28

200 m mixt
1. Alexandra Dobrin (CSM Corona Braşov) 02:14:62
2. Brigitta Vass (CSŞ Viitorul Cluj-Napoca) 02:16:97
3. Daria Remete Mireştean (LPS Alba Iulia) 02:17:81

ştafetă 4x50 m liber
1. CSA Steaua Bucureşti (Bianca Andreea Costea, Maysa Raţiu, Gabriela Ioana Gâdea, Anastasia Maria Bako) 01:43:54
2. CSA Steaua Bucureşti (Ioana Maria Ştirbu, Maria Verciuc, Ana Maria Sibişeanu, Delia Elena Ostafi) 01:46:39
3. ACS Nada Florilor Fălticeni (Aissia Claudia Prisecariu, Rianna Amariei, Vlad Rusu, Daria Alexa) 01:49:44

MASCULIN
50 m fluture

1. Daniel Cristian Martin (CSM Bacău) 00:23:54
2. Denis Laurean Popescu (CS Olimpia Bucureşti) 00:23:68
3. David Andrei Mihai (CSM Bucureşti) 00:23:73

200 m spate
1. Robert Andrei Badea (CSA Steaua Bucureşti) 01:57:73
2. Carol Mihai Cojocaru (CSM Bacău) 02:01:18
3. Luca Ştefan Ichim (LPS Baia Mare) 02:02:31

100 m liber
1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 00:46:62
2. Andrei Ungur (CSM Braşov) 00:48:42
3. Patrick Sebastian Dinu (CS Farul Constanţa) 00:48:62

200 m bras
1. Emil Dăncăneţ (CSU Politehnica Timişoara) 02:12:37
2. Darius Ştefan Coman (CSM Corona Braşov) 02:13:70
3. Darius Cătălin Petrache (CSA Steaua Bucureşti) 02:15:34

ştafetă 4x50 m liber
1. CSM Bucureşti (Andrei Mircea Anghel, Petre Cristian Culea, Tobias George Dumitrache, David Andrei Mihai) 01:32:49
2. CSU Politehnica Timişoara (Andrei Sebastian Simon, Emil Dăncăneţ, Anna Urban, Bogdan Alexandru Checicheş) 01:34:12
3. CSA Steaua Bucureşti (Vlad Ştefan Stancu, Andrei Enache, Ştefan Andrei Vasilescu, Robert Andrei Badea) 01:34:29