Dans sportiv: Românii au dominat concursul WDSF Rainbow Dance Cup 2014 de la Sofia

(Chris McGrath / Getty Images)

Românii au dominat, în weekend, concursul internaţional de dans sportiv WDSF Rainbow Dance Cup 2014 de la Sofia, la care au reuşit nu mai puţin de 13 clasări pe podium în finale.

Astfel, la categoria World Open Adult Standard, perechea Paolo Campigotto/Alina Petre a ocupat locul al treilea. La Rising Stars Latin a ieşit învingător cuplul Alexandru Miculescu/Andra Păcurar, urmat de perechea Victor Gabor/Cătălina Albu, clasată pe trei la Under 21 Latin, potrivit unui comunicat.

La categoria Under 21 Standard locul secund a fost ocupat de perechea Rareş Viorel Moldovan/Bianca Georgiana Pavel.

Cuplul Răzvan Cotescu/Ioana Lupeanu a ieşit învingător la Youth Open ST, în timp ce locul secund a fost ocupat de Paul Rednic şi Iulia Ţopan. Pe patru s-a clasat perechea Alexander Munteanu/Anne Bezusenco, iar pe şase a încheiat cuplul George Săceleanu/Alexandra Nuszbaum.

Alexandru Miculescu şi Andra Păcurar au ieşit învingători la Youth Open LA, iar Victor Gabor şi Cătălina Albu s-au aflat pe ultima treaptă a podiumului, cuplul Fabian Ardeiu/Andreea Manea ocupând locul al patrulea.

În afara podiumului s-au clasat perechile Elvin Constantin/Carină Adochiţei (locul 4) şi Eduard Florentin Coman/Justina Theodora Tancau (6), la Junior II Latin.

În schimb, Sebastian Alin Zicoane Heler şi Anca Copos s-au impus la Junior I Standard, urmaţi în clasament de perechea Laviniu Ionuţ Gradea-Cristina Alexandra Bujor. La Junior I Latin, Laviniu Ionuţ Gradea şi Cristina Alexandra Bujor au încheiat pe locul secund, iar Sebastian Alin Zicoane Heler şi Anca Copos pe locul al treilea.

Din partea României au arbitrat Valeria Mangra şi Mircea Gavrilă, arbitri internaţionali WDSF.